Գերմանիան հայտնել է, որ ՆԱՏՕ-ն դեռ չի պատրաստվում ընդունել Ուկրաինային
ՆԱՏՕ-ն դեռ չի պատրաստվում Ուկրաինային ընդունել դաշինք, այդ ուղղությամբ քայլեր դեռ չեն նախատեսվում: «Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին ասել է ԳԴՀ կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ուլրիկե Դեմմերը:
«Չի նախատեսվում քայլեր ՆԱՏՕ-ին Ուկրաինայի անդամակցության ուղղությամբ»,- լրագրողներին ասել է Դեմմերը:
Նրա խոսքով՝ ՆԱՏՕ-ն բաց դռների քաղաքականություն է վարում նոր անդամներ ընդունելիս, և Ուկրաինան ՆԱՏՕ-ի երկարաժամկետ գործընկերն է, որը դաշինքը գնահատում է, սակայն նոր քայլեր չեն նախատեսվում:
Ապրիլի 6-ի Ուկրաինայի եվրոպական և եվրաատլանտյան ինտեգրման հարցերով փոխվարչապետ Օլգա Ստեֆանիշինան ասել էր, որ ներկայումս Ազգային անվտանգության և պաշտպանության հարցերով խորհուրդը (NSDC) որոշում է պատրաստում՝ ՆԱՏՕ-ին Ուկրաինայի ինտեգրման հիմնական միջոցառումների մասով:

В ФРГ заявили, что НАТО пока не будет принимать в свой состав Украину
НАТО пока не собирается принимать в состав альянса Украину, шаги в соответствующем направлении пока не предусмотрены, заявила официальный представитель правительства ФРГ Ульрике Деммер, передает Интерфакс
"Дальнейшие шаги в отношении членства (Украины в НАТО - ИФ) не предусмотрены", - сказала Деммер журналистам в Берлине в среду.
По ее словам, "НАТО при приеме новых членов следует политике открытых дверей", а "Украина - долгосрочный партнер НАТО, альянс его очень ценит".
Тем не менее, новые шаги не запланированы, подчеркнула она.
Накануне, 6 апреля, вице-премьер Украины по вопросам европейской и евроатлантической интеграции страны Ольга Стефанишина заявила, что в настоящее время готовится решение Совета национальной безопасности и обороны (СНБО) о ключевых мероприятиях на пути интеграции страны в НАТО.