Փաշինյանը հանդիպել է Արայիկ Հարությունյանի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում հանդիպում է ունեցել Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ:
Վարչապետ Նիկոլ ՓաշինյանՄեծարգո պարոն նախագահ, ուրախ եմ Ձեզ տեսնելու համար: Մենք գործնականում 44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո ամենօրյա ռեժիմով աշխատում ենք՝ Արցախում բնականոն կյանքը վերականգնելու ուղղությամբ և կարող եմ արձանագրել, որ այս ընթացքում լայնածավալ ծրագրեր ենք իրականացրել իրար հետ: Արդեն համատեղ մի քանի տասնյակ միլիարդ դրամի ծրագրեր ենք իրականացրել և շատ կարևոր է նաև այն որոշումը, որ մենք կայացրեցինք՝ կապված «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցներով Արցախում 110 մլրդ դրամի բնակարանաշինության և ենթակառուցվածքների ծրագիր իրականացնելու հետ:
Ըստ էության, երեք տարվա ընթացքում կյանքի կոչելու պարագայում կստացվի, որ այս ծրագիրը մինչև այժմ Արցախում իրականացված բոլոր ծրագրերի հետ համադրելի, համեմատելի ծրագիր է, եթե ոչ մի փոքր էլ ավելի:
Նաև լավ առիթ է, որպեսզի Ձեզ հետ կիսվեմ Մոսկվա կատարած այցի արդյունքներով և տպավորություններով: Բնականաբար, Արցախի հարցը և Արցախի շուրջ ստեղծված իրադրությունը Ռուսաստանի նախագահի հետ մեր քննարկումների կարևորագույն կետերից մեկն է եղել և շատ կարևոր եմ համարում, որ քննարկումների բովանդակությունը նաև կիսեմ Ձեզ հետ:
Նախագահ Արայիկ Հարությունյան – Շնորհակալություն պարոն վարչապետ: Մեծարգո վարչապետ, ուզում եմ ֆիքսել, կրկնել, հիշել, որ այո մենք ոչ միայն պատերազմի ժամանակ, այլ հետպատերազմյան ժամանակահատվածում, այս ծանր սոցիալական իրավիճակում, ամենօրյա ռեժիմով ենք աշխատել: Մեզ հաջողվել է ոչ միայն լուծել առաջին կարևոր սոցիալական ծրագրերը, այլ նաև հստակ մշակել մեր անելիքները՝ ուղղված ապագային:
Այդ առումով նշեմ, որ բավարարված եմ նրանով, ինչ մենք միասին քննարկել ենք, որն արդեն փաստաթղթավորվում և զուգահեռ կյանքի է կոչվում: Նաև ուզում եմ կարևորել մեր հետագա անելիքները՝ անվտանգային և քաղաքական դաշտում, մանավանդ, Ղարաբաղի կարգավիճակի հետ կապված, որտեղ մեր անելիքները պետք է լինեն ոչ միայն համաձայնեցված, այլ նույն ճանապարհով:
Այդ համատեքստում մենք էլ ենք կարևորում Ձեր այցելությունը Մոսկվա և այստեղ Ռուսաստանի Դաշնության դերը, մանավանդ Ռուսաստանի նախագահի դերը խաղաղություն կնքելու առումով և հետպատերազմյան ժամանակահատվածում Ղարաբաղի անդորրը պահպանելու առումով անգնահատելի է:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Կարևոր է նաև արձանագրել, որ ռուսաստանյան խաղաղապահներն այսօր անվտանգության և կայունության ապահովման հիմնական գործող անձինք են: Այդ առումով, խաղաղապահների գործունեությունն իհարկե պետք է արձանագրել, որ շատ արդյունավետ է և պետք է հույս ունենալ, նաև համոզված եմ, որ նույնպիսի արդյունավետությամբ կշարունակվի:

Важно, чтобы я поделился с Вами содержанием обсуждений с президентом РФ: Пашинян президенту Республики Арцах
Премьер-министр Никол Пашинян в правительстве провел встречу с президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном.
Премьер-министр Никол Пашинян: Многоуважаемый господин президент, рад видеть Вас. После окончания 44-дневной войны мы практически в ежедневном режиме работаем над восстановлением нормальной жизни в Арцахе, и могу констатировать, что за это время мы вместе реализовали масштабные проекты. Мы уже реализовали совместные проекты на десятки миллиардов драмов, и очень важно также решение, которое мы приняли в связи с реализацией программы жилищного строительства и создания инфраструктур в Арцахе на 110 млрд драмов на средства Всеармянского фонда “Айастан”.
Фактически, если она будет реализована в течение трех лет, то окажется, что эта программа сравнима со всеми программами, реализованными в Арцахе до сих пор, а может даже и чуть больше.
Это также хорошая возможность поделиться с Вами результатами и впечатлениями от поездки в Москву. Естественно, тема Арцаха и ситуации вокруг Арцаха была одним из важнейших пунктов наших обсуждений с президентом России, и я считаю очень важным поделиться с Вами содержанием обсуждений.
Президент Араик Арутюнян: Спасибо, господин премьер-министр. Многоуважаемый премьер-министр, хочу зафиксировать, повторить, вспомнить, что да, не только во время войны, но и в послевоенный период, в этой сложной социальной ситуации, мы работали в ежедневном режиме. Нам удалось не только решить первоочередные важные социальные программы, но и четко проработать планы на будущее.
В этой связи отмечу, что удовлетворен тем, что мы вместе обсуждали, что уже документируется и параллельно воплощается в жизнь. Хочу также подчеркнуть важность наших дальнейших действий в сфере безопасности и на политическом пространстве, особенно в связи со статусом Карабаха, где наши действия должны быть не только согласованы, но и должны идти одним руслом.
В этом контексте мы также придаем важность Вашему визиту в Москву, и здесь роль Российской Федерации, особенно роль президента России, в плане заключения мира и поддержания мира в Карабахе в послевоенный период неоценима.
Премьер-министр Никол Пашинян: Также важно констатировать, что российские миротворцы сегодня являются основными акторами в обеспечении безопасности и стабильности. В этом плане, конечно, нужно подчеркнуть, что деятельность миротворцев очень эффективна, и нужно выразить надежду и уверенность, что она будет продолжаться с такой же эффективностью.