Լավրովն ԱՄՆ-ին և նրա դաշնակիցներին անվանել ոչ հուսալի գործընկերներ
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ԱՄՆ-ին ու նրա դաշնակիցներին անվանել է անվստահելի գործընկերներ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Պետության համար կարևորագույն ոլորտներում մենք չենք կարող ապավինել նրանց (ԱՄՆ - խմբ.) տրամադրությանը և այն բանի վրա, թե որ ոտքից են նրանք ոտքի կանգնում առավոտյան», - ասել է Լավրովը:
Նա նշել է նաև, որ ընդ որում, Վաշինգտոնի հայտարարությունները կանխատեսելի հարաբերություններ կառուցելու պատրաստակամության մասին անհամոզիչ են թվում:
«Մենք տեսնում ենք, որ Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչը որոշ հայտարարություններ է արել, որ պատժամիջոցներ կլինեն, բայց Միացյալ Նահանգները շահագրգռված են Ռուսաստանի հետ կանխատեսելի և կայուն հարաբերություններում: Բառերը համոզիչ չեն թվում, մենք կսպասենք կոնկրետ գործողությունների»,- ասել է նախարարը:

Лавров назвал США ненадежным партнером
Министр иностранных дел России Сергей Лавров назвал США и их союзников ненадежными партнерами. Об этом он заявил на пресс-конференции по итогам переговоров с казахстанским коллегой Мухтаром Тлеуберди, передает РИА Новости
"В ключевых для жизнеобеспечения государства областях мы не можем полагаться на их (США. - Прим. ред.) настроения и на то, с какой ноги они встают с утра", - сказал Лавров.
При этом заявления Вашингтона о готовности к выстраиванию предсказуемых отношений выглядят неубедительными, отметил он.
"Мы слышим, сейчас вот официальный представитель Госдепартамента делал какие-то заявления, что санкции будут, но США заинтересованы в предсказуемых и стабильных отношениях с Россией. Слова звучат неубедительно, будем ждать конкретных дел", - пояснил министр.