ՎԶԵԲ՝ 2020թ. ներդրումային պորտֆելը Հայաստանում եղել է ամենամեծը. Վարչապետը տեսազանգ է ունեցել ՎԶԵԲ նախագահի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր տեսազանգ է ունեցել Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի նախագահ Օդիլ Ռենո-Բասոյի հետ:
Շնորհավորելով Օդիլ Ռենո-Բասոյին ՎԶԵԲ նախագահի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ՝ վարչապետն ասել է. «Հայաստանը բարձր է գնահատում ՎԶԵԲ-ի հետ գործընկերությունը, որի արդյունավետության մասին են վկայում ֆինանսական շուկայի, ՓՄՁ, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության և այլ ոլորտներում հաջող իրականացվող ծրագրերը: Ցանկանում եմ ընդգծել ՀՀ կառավարության և ՎԶԵԲ-ի միջև շարունակական երկխոսության կարևորությունը՝ մեր երկրում կառուցվածքային բարեփոխումներին աջակցելու, ներդրումային միջավայրը բարելավելու և մրցունակ դարձնելու համատեքստում»:
Վարչապետը գոհունակությամբ նշել է, որ 2020թ. Հայաստանում ՎԶԵԲ ներդրումային պորտֆելի ծավալը կազմել է 160 մլն եվրո, որը տարեկան ամենամեծ փաթեթն է գործընկերության ողջ ժամանակահատվածի ընթացքում: Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է կորոնավիրուսի համավարակի և պատերազմի հետևանքով առաջացած մարտահրավերներին, սոցիալ-տնտեսական իրավիճակին և ներկայացրել դրանց հաղթահարման ուղղությամբ կառավարության գործողությունները: Վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանը որևէ ջանք չի խնայում՝ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի պատճառով Արցախում հումանիտար խնդիրները լուծելու ուղղությամբ, բայց և պակաս կարևոր չէ միջազգային հանրության, ֆինանսական կառույցների արձագանքը հումանիտար ճգնաժամին: Այս համատեքստում կառավարության ղեկավարը ՎԶԵԲ նախագահի ուշադրությունը հրավիրել է ավելի ինտենսիվ համագործակցության վրա:
ՎԶԵԲ նախագահը նշել է, որ բանկը կարևորում է Հայաստանի հետ հուսալի գործընկերությունը և հետաքրքրված է ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի, մասնավոր հատվածի և ֆինանսական հաստատությունների զարգացմանն ուղղված համագործակցության խորացմամբ, նոր ծրագրերի ֆինանսավորմամբ: Օդիլ Ռենո-Բասոն արդյունավետ է համարել ՀՀ ֆինանսների նախարարության հետ աշխատանքը, որն ամուր հիմք է երկրի հետ գործընկերության ընդլայնման և համատեղ նախաձեռնությունները հաջող կյանքի կոչելու համար:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել համագործակցության ընթացիկ օրակարգի, ինչպես նաև հետագա ծրագրերի շուրջ: Երկուստեք կարևորվել է մասնավոր հատվածի մրցունակության բարձրացման ուղղությամբ համագործակցությունը: ՎԶԵԲ նախագահը կարևորել է կանանց տնտեսական ակտիվության խթանմանը միտված նախաձեռնությունները: Վարչապետն ընդգծել է, որ կառավարությունը խրախուսում է կանանց ակտիվ ներգրավվածությունը տարբեր, այդ թվում՝ ՓՄՁ ոլորտում, ինչը աղքատության հաղթահարման և տնտեսական բարեկեցության կարևոր գործիքներից է:
Արծարծվել են նաև ենթակառուցվածքային ծրագրերին, այդ թվում՝ Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի կառուցմանը վերաբերող հարցեր: Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակմանը՝ նշելով, որ կոմունիկացիոն ենթակառուցվածքների վերաբացումը հեռանկարային կարող է լինել համատեղ ծրագրերի համար:
Վարչապետը վերահաստատել է ՀՀ աջակցությունը ՎԶԵԲ-ի 5-ամյա ռազմավարությանը, որի առաջնահերթությունները համահունչ են ՀՀ կառավարության գերակայություններին, և հավելել, որ մեր երկիրն ուրախ կլինի հյուրընկալել ՎԶԵԲ 2024թ. տարեկան հավաքը, որի վերաբերյալ որոշումն արդեն կայացված է:

Инвестиционный портфель ЕБРР в Армении в 2020 году был самым крупным: Пашинян провел видеоконференцию с президентом ЕБРР
Премьер-министр Никол Пашинян привел встречу в режиме видеоконференции с президентом Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Одиль Рено-Бассо.
Поздравив Одиль Рено-Бассо с назначением на должность президента ЕБРР, премьер-министр сказал: “Армения высоко ценит партнерство с ЕБРР, об эффективности которого свидетельствуют успешные программы в сфере финансовых рынков, МСП, энергетики, сельского хозяйства и др. Хочу подчеркнуть важность продолжительного диалога между правительством Республики Армения и ЕБРР в контексте поддержки структурных реформ в нашей стране, улучшения инвестиционного климата и повышения ее конкурентоспособности”.
Премьер-министр с удовлетворением отметил, что в 2020 году инвестиционный портфель ЕБРР в Армении составил 160 млн евро, что является крупнейшим годовым пакетом за весь период партнерства. Никол Пашинян коснулся вызовов, возникших в результате эпидемии коронавируса и войны, социально-экономической ситуации и представил действия правительства по их преодолению. Премьер-министр подчеркнул, что Армения не жалеет сил для решения гуманитарных проблем в Арцахе, возникших вследствие развязанной Азербайджаном военной агрессии, но не менее важна реакция международного сообщества и финансовых институтов на гуманитарный кризис. В этом контексте премьер-министр обратил внимание президента ЕБРР на возможности оказания помощи.
Президент ЕБРР отметила, что банк придает важность надежным партнерским отношениям с Арменией и заинтересован в углублении сотрудничества в развитии инфраструктуры, энергетики, частного сектора и финансовых институтов, а также в финансировании новых программ. Одиль Рено-Бассо назвала эффективной работу с министерством финансов Армении, которая является прочной основой для расширения партнерства со страной и успешной реализации совместных инициатив.
Собеседники обменялись мнениями по актуальной повестке сотрудничества, а также по дальнейшим программам. Двусторонне была подчеркнута важность сотрудничества по повышению конкурентоспособности частного сектора. Президент ЕБРР придала важность инициативам, направленным на стимулирование экономической активности женщин. Премьер-министр подчеркнул, что правительство поощряет активное вовлечение женщин в различные сферы, в том числе в малый и средний бизнес, что является одним из важных инструментов преодоления бедности и достижения экономического благополучия.
Были также затронуты инфраструктурные проекты, в том числе, вопросы строительства автомагистрали Север-Юг. Никол Пашинян коснулся разблокировки региональных коммуникаций, отметив, что возобновление работы коммуникационных инфраструктур может быть перспективным для совместных проектов.
Премьер-министр подтвердил поддержку Армении 5-летней стратегии ЕБРР, приоритеты которой созвучны приоритетам правительства Республики Армения, и добавил, что наша страна будет рада принять у себя годовое собрание ЕБРР в 2024 году, решение о чем уже принято.