Սերժ Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Հրայր Հովնանյանի մահվան կապակցությամբ
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Հովնանյանների ընտանիքին՝ ամերիկահայ անվանի բարերար, հասարակական գործիչ, գործարար Հրայր Հովնանյանի մահվան կապակցությամբ:
Հեռագրում մասնավորապես ասված է.
«Խոր վշտով տեղեկացա Հրայր Հովնանյանի մահվան մասին:
Նա մեկն էր երբևէ իմ ճանաչած հայրենանվեր հայորդիներից, ով Հայաստանի անկախության առաջին տարիներից սկսած անգնահատելի աջակցություն է ցուցաբերել հայրենիքին բոլոր ոլորտներում, որտեղ դրա կարիքը եղել է՝ պաշտպանության, անվտանգության խնդիրներից սկսած մինչև աղետի գոտու վերականգնում և համազգային կարևորության բազմաթիվ այլ խնդիրներ:
Հրայր Հովնանյանը նաև Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության հիմքում ամուր կանգնած մեր ազգային գործիչներից էր, ով ծանրակշիռ դեր է ունեցել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի, ինչպես նաև Ամերիկայի հայկական համագումարի աշխատանքներում:
Հրայր Հովնանյանի և իր լուսահոգի տիկնոջ՝ Աննա Հովնանյանի բարերարությամբ Հայաստանում և Արցախում իրականացված հարյուրավոր ծրագրեր այլևս նրանց կենսագրության կարևորագույն էջերից են:
Հայ ժողովուրդը, վստահ եմ, արժանվույնս կգնահատի իր նվիրյալ զավակի գործունեությունը, և Հրայր Հովնանյանի հիշատակը մշտապես վառ կմնա սերունդների հիշողության մեջ։
Խորին ցավակցություն և զորակցություն եմ հայտնում Հրայր Հովնանյանի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին, ընկերներին և գործընկերներին:
Աստված թող լուսավորի Հրայրի ազնիվ հոգին և սփոփանք ու մխիթարություն պարգևի նրա կորուստը սգացողներին:
Հրայր Հովնանյանի բարի գործերը, վստահաբար, բարեխոս կլինեն և նրա առաքինի կյանքի լավագույն վկայությունները կդառնան երկնային կյանքում:

Грайр Овнанян был в числе наших национальных деятелей, прочно стоящих у основ триединства Армения-Арцах-Диаспора: Серж Саргсян
Третий президент РА Серж Саргсян направил телеграмму соболезнования семье Овнанянов в связи с кончиной известного американского армянского филантропа, общественного деятеля и предпринимателя Грайра Овнаняна.
"С глубокой скорбью узнал о кончине Грайра Овнаняна.
Он был одним из кода-либо известных мне армянских сынов, кто с первых лет независимости Армении оказывал неоценимую помощь Отечеству во всех областях, где была в том нужда: начиная от проблем обороны, безопасности, вплоть до восстановления зоны бедствия и многих других проблем общенациональной важности.
Грайр Овнанян также был в числе наших национальных деятелей, прочно стоящих у основ триединства Армения-Арцах-Диаспора, кто играл весомую роль в работах Всеармянского фонда "Айастан", а также Армянской Ассамблеи Америки.
Сотни программ, реализованных в Армении и Арцахе при содействии Грайра Овнаняна и его светлой памяти супруги Анны Овнанян, отныне являются важнейшими страницами их биографии.
Армянский народ, уверен, достойно оценит деятельность своего преданного сына, и яркая память о Грайре Овнаняне навсегда сохранится в памяти поколений.
Выражаю глубокие соболезнования и поддержку членам семьи, родным, друзьям и коллегам Грайра Овнаняна.
Да упокоит Господь праведную душу Грайра и да дарует утешение скорбящим о его потере.
Добрые дела Грайра Овнаняна, уверен, в небесной жизни будут за него заступниками и станут наилучшим свидетельством его добродетельной жизни.