Մարաղայի դեպքերը դարձան Ադրբեջանի կողմից հայերի նկատմամբ ցեղասպան գործողությունների տրամաբանական շարունակությունը. Արցախի ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Մարաղայի հայերի ջարդերի 29-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
«29 տարի առաջ՝ 1992 թ. ապրիլի 10-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերն իրականացրել են Արցախի Հանրապետության Մարաղա ավանի բնակչության ցեղասպանություն։
Ադրբեջանական զորքերը, ներխուժելով Մարաղա, դաժանաբար սպանեցին և կտտանքների ենթարկեցին տեղի խաղաղ բնակչությանը, այդ թվում՝ կանանց, երեխաներին և ծերերին։ Ադրբեջանցի զինծառայողները 45 հոգու գլխատեցին, որոշներին վառեցին, ավելի քան 100 կանանց և երեխաների գերեվարեցին։
Ոճրագործներն արժանացան պետական բարձր պարգևների, իսկ նրանց հրամանատարը՝ Ադրբեջանի Ազգային հերոսի կոչման, ինչը փաստում է, որ Ադրբեջանում հայատյաց և ցեղասպան քաղաքականությունը խրախուսվում է ամենաբարձր պետական  մակարդակով:
Մարաղայի դեպքերը դարձան մինչ այդ Ադրբեջանի կողմից հայերի նկատմամբ կանոնավոր ու համակարգված հետապնդումների և ցեղասպան գործողությունների տրամաբանական շարունակությունը։
Մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները վաղեմության ժամկետ չունեն։ Հանցագործները պետք է ենթարկվեն պատասխանատվության և պատժվեն»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

The Foreign Ministry of the Republic of Artsakh Remembers and Condemns the Massacre of the Armenian Population of Maragha Settlement
29 years ago, on April 10 the armed forces of Azerbaijan committed Genocide of the Armenian civilian population of Maragha settlement of the Republic of Artsakh.
The Azerbaijani troops invaded Maragha, tortured and killed the local civilian population, including women, children, and the elderly. Azeri soldiers beheaded 45 villagers, burnt others, took more than 100 women and children away as hostages.
Azerbaijani authorities awarded the perpetrators with high state awards. Their commander was conferred the title of National Hero of Azerbaijan. All it testifies that the Armenophobic and genocidal policy in Azerbaijan is encouraged at the highest state level.
The events in Maragha became the logical continuation of regular, systematic persecutions and genocidal actions committed by Azerbaijan against the Armenians.