Դավիթ Բաբայանը հանդիպել է Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ
Աշխատանքային այցով Երևանում գտնվող Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանն ապրիլի 15-ին հանդիպել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ։
Անդրադառնալով 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Թուրքիայի աջակցությամբ և միջազգային ահաբեկիչների ներգրավմամբ Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիային՝ ԱՀ արտգործնախարարը ներկայացրել է պատերազմի հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար իրադրությունը։ Քննարկվել են հետպատերազմական ճգնաժամի հաղթահարմանն առնչվող հարցեր։
Դավիթ Բաբայանը շեշտել է, որ միջազգային հանրությունը պետք է գործուն քայլեր ձեռնարկի բոլոր հայ ռազմագերիներին և պատանդներին Ադրբեջանից հայրենիք վերադարձնելու ուղղությամբ՝ միաժամանակ մատնանշելով պաշտոնական Բաքվի բացահայտ անհարգալից վերաբերմունքը միջազգային հումանիտար իրավունքի և մարդու իրավունքների նկատմամբ։
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ և վերջնական կարգավորման համատեքստում երկուստեք ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում բանակցությունների վերսկսման կարևորությունը։ ԱԳ նախարարը նշել է, որ Արցախը երբևիցե չի լինելու Ադրբեջանի ենթակայության տակ, և հավելել, որ անվտանգությունն ու Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման փաստը հակամարտության կարգավորման առանցքային բաղադրիչներն են։

Meeting of Foreign Minister of the Republic of Artsakh David Babayan with EU Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia Toivo Klaar
On April 15, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh David Babayan, who is on a working visit in Yerevan, met with EU Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia Toivo Klaar.
Touching upon the armed aggression unleashed by Azerbaijan against Artsakh on September 27, 2020, with the support of Turkey and participation of international terrorists, the Foreign Minister presented the humanitarian situation in Artsakh emerged as a result of the war. Issues related to overcoming the post-war crisis were discussed.
David Babayan stressed that the international community should take active steps aimed at repatriating all Armenian prisoners of war and hostages from Azerbaijan, emphasizing at the same time official Baku’s open disregard for international humanitarian law and human rights.
In the context of a comprehensive and final settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict, the parties stressed the importance of resuming the negotiations within the framework of the OSCE Minsk Group co-chairmanship. The Foreign Minister noted that Artsakh would never be under any subordination of Azerbaijan, adding that the security and self-determination of the people of Artsakh are the key components of the conflict settlement.
Permanent Representative of the Republic of Artsakh to the Republic of Armenia Sergey Ghazarian and other officials participated in the meeting.