Շվեյցարիան պատրաստակամություն է հայտնել կազմակերպել Պուտինի և Բայդենի հանդիպումը
Շվեյցարիան պատրաստ է հարթակ տրամադրել Ռուսաստանի և ԱՄՆ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Ջո Բայդենի հնարավոր հանդիպման համար, եթե դրա անհրաժեշտությունը լինի: «ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է երկրի Արտաքին հարցերով դաշնային վարչության պաշտոնական ներկայացուցիչը:
«Շվեյցարիան պատրաստ է իր ծառայությունները մատուցել, եթե դրանք օգտակար և ցանկալի են: Ծառայությունները ներառում են նաև ընդունող կողմի գործառույթների կատարում կամ օգնություն հանդիպումների կազմակերպման հարցում»,- ասել է պաշտոնյան՝ պատասխանելով հարցին, թե պատրաստ է արդյոք Շվեյցարիան ընդունել ՌԴ-ԱՄՆ գագաթաժողովը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցում առաջարկել էր նրան անձնական հանդիպում անցկացնել երրորդ երկրում:  ԱՄՆ պետքարտուղար Թոնի Բլինկենը հստակեցրել էր, որ Բայդենն առաջարկել է Պուտինին հանդիպել առաջիկա շաբաթներին: ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովի խոսքով՝  ոչ ոք չի շտապելու նախագահների հանդիպում կազմակերպել, գլխավորն այն է, որ ԱՄՆ-ի այս նախաձեռնությունը փոխկապակցված լինի իրական գործերի հետ:

Швейцария заявила о готовности провести саммит Путина и Байдена
Швейцария готова предоставить место для возможного проведения первой встречи президентов России и США Владимира Путина и Джо Байдена, если в этом будет необходимость, сказала РИА Новости официальный представитель Федерального департамента по иностранным делам (МИД) Швейцарии Элиза Рагги, передает РИА Новости
"Швейцария готова предоставить свои услуги, если они полезны и желательны. Это также включает в себя выполнение функций принимающей стороны или помощь в организации конференций или встреч. По соображениям конфиденциальности МИД не может предоставить подробную информацию о конкретных событиях", - сказала она, отвечая на вопрос РИА Новости, готова ли Швейцария принять саммит Россия - США.
Ранее президент США Джо Байден в телефонном разговоре с российским лидером Владимиром Путиным предложил ему провести личную встречу в третьей стране. Госсекретарь США Тони Блинкен пояснил, что Байден предложил Путину встретиться в ближайшие недели. По словам пресс-секретаря президента РФ Дмитрия Пескова, никто не будет спешить в проработке встречи президентов, главное, чтобы эта инициатива США коррелировала с реальными делами.