Ռուս ռազմական բժիշկները մասնագիտացված բուժօգնություն են ցուցաբերել Լեռնային Ղարաբաղի դժվարամատչելի շրջանների բնակիչներին։ Այս մասին հայտնում է Sputnik-Արմենիան՝ հղում կատարելով ՌԴ պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայության վրա:
Մասնավորապես, լեռնային տեղանքում գտնվող Ասկերանի շրջանի Սարդարաշեն բնակավայրում Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի սպաները դաշտային կետ են տեղակայել բնակավայրի բնակիչներին, փախստականներին և հարկադիր տեղահանվածներին բուժօգնություն ցուցաբերելու համար:
«Այսօր մենք օգնություն ենք ցուցաբերում Սարդարաշեն լեռնային բնակավայրի բնակիչներին՝ մարդասիրական-բժշկական ստուգայցի ձևաչափով։ Այս առաքելությունն արտասովոր է. մենք բժիշկների ենք այստեղ բերել»,-հայտնել է զորախմբի հրամանատարի խաղաղապահ գործունեության գծով տեղակալ, գեներալ-մայոր Սերգեյ Ժմուրինը։
Նրա խոսքով՝ գյուղ են եկել թերապևտ, վիրաբույժ, ակնաբույժ։
Բնակչության ընդունելության ընթացքում բժիշկներն գյուղի ավելի քան 50 բնակիչների օգնություն են ցուցաբերել:
Բացի այդ, Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի զինծառայողները կազմակերպել են ռուսական հասարակական և բարեգործական կազմակերպությունների կողմից Լեռնային Ղարաաբաղին տրամադրված մոտ 1500 կգ հումանիտար օգնության փոխանցումը կարիքավորներին։

Российские военные врачи оказали медицинскую помощь жителям труднодоступных районов Нагорного Карабаха
В населенном пункте Сардарашен Аскеранского района Нагорного Карабаха, расположенном в горной местности, офицерами Центра гуманитарного реагирования был развернут полевой пункт для оказания квалифицированной медицинской помощи жителям поселка, беженцам и вынужденным переселенцам.
"Сегодня мы оказываем помощь жителям горного населенного пункта Сардарашен в формате гуманитарно-медицинского рейда. Эта миссия необычная – мы привезли сюда медиков", - сообщил заместитель командующего российским миротворческим контингентом по миротворческой деятельности генерал-майор Сергей Жмурин. "Они представлены терапевтом, хирургом, офтальмологом. Самое главное – то, что мы привезли сюда полевую стоматологическую установку и постараемся оказать необходимую помощь всем обратившимся" - добавил он.
В ходе приема населения, проводившегося на базе развернутого медицинского пневматического модуля, врачами медицинского отряда специального назначения была оказана квалифицированная медицинская помощь более чем 50 жителям поселка.
Помимо этого военнослужащими Центра гуманитарного реагирования была организована передача нуждающимся около 1500 килограмм гуманитарной помощи, переданной в Нагорный Карабах российскими общественными и благотворительными организациями. Многодетным семьям, вынужденным переселенцам и беженцам российскими миротворцами были переданы продуктовые наборы, медицинские препараты и предметы первой необходимости.