Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր այցելել է Վրաստանի խորհրդարան, որտեղ հանդիպում է ունեցել խորհրդարանի նախագահ Արչիլ Թալակվաձեի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Վրաստանի խորհրդարանի առաջին փոխխոսնակ, Վրաստան-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի ղեկավար Գեորգի Վոլսկին, փոխխոսնակներ Լևան Լոսելիանին և Ավթանդիլ Էնիկուձեն, արտաքին հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Նիկոլոզ Սամխարաձեն, պատգամավորներ Սամվել Մանուկյանն ու Սումբատ Կյուրեղյանը: Խորհրդարանի նախագահ Արչիլ Թալակվաձեն ողջունել է Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի պաշտոնական այցը Վրաստան՝ ընդգծելով, որ երկու երկրների համար շատ դինամիկ և հետաքրքիր ժամանակներ են, և ներկայումս կարևոր պահ է մեր ժողովրդավարությունների ապագայի համար: «Վստահ եմ, որ Հայաստանը և նրա ժողովուրդը կօգտագործեն այս համագործակցությունը և հնարավորությունը զարգանալու, նոր հեռանկարներ ստեղծելու, ժողովրդավարությունն ու տնտեսությունն ավելի ուժեղացնելու համար»,-ասել է նա:
Արչիլ Թալակվաձեն աջակցություն է հայտնել Հայաստանի առաջընթացին և զարգացմանը՝ ընդգծելով, որ իրենք կողմնակից են խաղաղությանը և խնդիրները երկխոսության միջոցով կարգավորելուն:
Նշելով, որ տարածաշրջանում առկա են նաև այլ մարտահրավերներ, այդ թվում կորոնավիրուսի համավարակ, Վրաստանի խորհրդարանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել կորոնավիրուսի համավարակի ժամանակ Հայաստանի հետ արդյունավետ համագործակցության համար:
Շնորհակալություն հայտնելով հյուրընկալության համար՝ Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը մասնավորապես նշել է, որ փոքր երկրների ուժը պայմանավորված է նրա գործողություններով: «Այս համատեքստում Հայաստանի և Վրաստանի նման երկրները պետք է ակտիվորեն ներգրավված լինեն միջազգային հարաբերություններում և բարեկամ կամ հարևան երկրների հետ հարաբերություններում՝ լինեն դրանք մեծ, թե փոքր, կամ գերտերություններ,- ասել է նախագահ Սարգսյանը: -Պետք է հատուկ հարաբերություններ ունենալ հատկապես բարեկամների հետ: Մեզ համար Վրաստանը հենց այդպիսին է: Պատահական չէ, որ ես ընդունեցի Վրաստանի նախագահի հրավերը՝ գալու և զրուցելու, փոխանակվելու իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկատվությամբ, ինչպես նաև խոսելու ապագայի մասին»:
Հայաստանի նախագահի խոսքով՝ տնտեսական վիճակը բավականին բարդ է, երկու երկրների տնտեսություններն էլ էականորեն վնասվել են կորոնավիրուսի հետևանքով: «Մենք պետք է քաջալերենք համատեղ ծրագրերի իրականացումը և նպաստենք դրան, քանի որ տարածաշրջանային համատեղ ծրագրերը միջազգային ներդրողների համար կարող են շատ ավելի գրավիչ լինել»,-ասել է նախագահ Սարգսյանը:
Նախագահը նշել է, որ ներկայումս մարտահրավերներով լի ժամանակներ են ամբողջ աշխարհում, այդ թվում նաև՝ երկու երկրների համար: «Կարծում եմ՝ ժամանակն է, որ երկուսս էլ մտածենք, թե ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկել հանուն տարածաշրջանի կայունության, կանխատեսելիության և անվտանգության», -ընդգծել է նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
Տարածաշրջանում անվտանգության ու կայունության խնդիրների համատեքստում նախագահ Սարգսյանն անթույլատրելի է համարել, որ Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմից ամիսներ անց Ադրբեջանը շարունակում է գերության մեջ պահել հայ զինծառայողներին ու քաղաքացիական անձանց՝ խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի բոլոր նորմերը:

Президент Армении посетил парламент Грузии
Президент Республики Армен Саркисян сегодня посетил парламент Грузии, где встретился с председателем парламента Арчилом Талаквадзе. Во встрече принимали участие также первый Вице-спикер парламента Грузии, руководитель парламентской группы дружбы Грузия-Армения Георгий Вольский, Вице-спикеры Леван Иоселиани и Автандил Енукидзе, председатель комиссии по внешним вопросам Николоз Самхарадзе, депутаты Самвел Манукян и Сумбат Кюрегян. Председатель парламента Арчил Талаквадзе приветствовал официальный визит президента Армении Армена Саркисяна в Грузию, подчеркнув, что для двух стран настали очень динамичные и интересные времена и сейчас важный момент для будущего наших демократий. "Уверен, что Армения и её народ используют это сотрудничество и возможность для развития, создания новых перспектив, ещё большего укрепления демократии и экономики", - сказал он.
Арчил Талаквадзе выразил поддержку прогрессу и развитию Армении, подчеркнув, что они сторонники мира и урегулирования проблем посредством диалога.
Отметив, что в регионе имеются также другие вызовы, в том числе пандемия коронавируса, председатель парламента Грузии выразил благодарность за эффективное сотрудничество с Арменией во время пандемии коронавируса.
Выражая благодарность за гостеприимство, президент Армении Армен Саркисян, в частности, отметил, что сила маленьких стран обусловлена их действиями. "В этом контексте такие страны, как Армения и Грузия должны активно участвовать в международных отношениях и в отношениях с дружественными или соседними странами, будь они большими или маленькими, или сверхдержавами, - сказал президент Саркисян. – Нужно иметь особые отношения, в особенности, с друзьями. Для нас Грузия именно такова. Не случайно, что я принял приглашение президента Грузии приехать и побеседовать, обменяться информацией о ситуации, а также поговорить о будущем".
По словам президента Армении, экономическая ситуация довольно сложная, экономикам двух стран нанесен существенный урон вследствие коронавируса. "Мы должны поощрять реализацию совместных проектов, способствовать этому, поскольку региональные совместные проекты могут быть намного более привлекательными для международных инвесторов", - сказал президент Саркисян.
Президент отметил, что сейчас времена полные вызовов во всем мире, в том числе также для двух стран. "Думаю, пришло время нам обоим подумать, какие шаги нужно предпринять ради региональной стабильности, прогнозируемости и безопасности", - подчеркнул президент Армен Саркисян.
В контексте проблем региональной безопасности и стабильности президент Саркисян счел недопустимым, что, спустя месяцы после развязанной против Арцаха войны, Азербайджан продолжает держать в плену армянских военнослужащих и гражданских лиц, нарушая все нормы международного гуманитарного права.