Ռուսատսանի ներքին գործերի նախարարությունը ԱՊՀ երկրներից պահանջում է, որպեսզի իրենց քաղաքացիները, ովքեր անօրինական են Ռուսաստանում, լքեն երկիրը մինչ հունիսի 15-ը: Այս մասին Համագործակցության միջխորհրդարանական վեհաժողովի նիստին հայտարարել է գերատեսչության ղեկավարի տեղակալ Ալեքսանդր Գորովոյը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Ներքին գործերի նախարարության վիճակագրության համաձայն, որը ներկայացրեց փոխնախարարը սլայդերով, Ռուսաստանում Ուզբեկստանից ավելի քան 332 հազար անօրինական միգրանտ կա, 247 հազար՝ Տաջիկստանից, 152 հազար՝ Ուկրաինայից, 120 հազար՝ Ադրբեջանից , 115 հազար՝ Ղրղզստանից, 61 հազար՝ Հայաստանից, 56 հազար՝ Մոլդովայից, 49 հազար՝ Ղազախստանից:
«Եթե մենք ձեզ հետ այս թիվը մինչեւ հունիսի 15-ը չվերացնենք, ինչպես ենթադրում է նախագահի հրամանագիրը, այդ մարդիկ կպատժվեն մինչեւ վտարումը եւ սահմանների փակումը: Ես կցանկանայի, որպեսզի ձեր պետություններում ԶԼՄ-ների, բլոգերների միջոցով քարոզչական աշխատանքներ իրականացնեք»,- ընդգծեց Գորովոյը:
Դեկտեմբերի կեսերին Վլադիմիր Պուտինն իր հրամանագրով մինչեւ 2021 թվականի հունիսի 15-ը երկարացրել էր Ռուսաստանում միգրանտների ժամանակավոր կացությունը կորոնավիրուսային իրավիճակի հետ կապված:

Министерство внутренних дел требует от государств СНГ, чтобы их граждане, нелегально находящиеся в России, до 15 июня покинули страну. Об этом на заседании Межпарламентской ассамблеи Содружества заявил замглавы ведомства Александр Горовой, передает РИА Новости
Согласно статистике МВД, которую продемонстрировал замминистра на слайде, сегодня в России находятся более 332 тысяч нелегальных мигрантов из Узбекистана, 247 тысяч - из Таджикистана, 152 тысяч - с Украины, 120 тысяч - из Азербайджана, 115 тысяч - из Киргизии, 61 тысяча - из Армении, 56 тысяч - из Молдавии, 49 тысяч - из Казахстана.
"Если мы с вами эту численность до 15 июня не уберем, как того подразумевает указ президента, эти люди будут подвергнуты наказанию вплоть до выдворения и закрытия границ. Мне бы хотелось, чтобы вы в своих государствах посредством работы со СМИ, блогерами провели агитационную работу", - подчеркнул Горовой.
В середине декабря Владимир Путин своим указом продлил сроки временного проживания мигрантов в России в связи с коронавирусом до 15 июня 2021 года.