Մեր երկրի անվտանգության համակարգը հիմնված է հայ-ռուսական ռազմավարական, ռազմաքաղաքական դաշինքի վրա: Զուտ անվտանգային նկատառումներով մենք Ռուսաստանի հետ ունենք միացյալ զորախումբ և Ռուսաստանի հետ ունենք Կովկասյան տարածաշրջանում միասնական հակաօդային պաշտպանության համակարգ: Այս մասին Ռինդ համայնքում հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ հարձակումը Հայաստանի վրա նշանակում է հարձակում Ռուսաստանի Դաշնության վրա:
Փաշինյանի խոսքերով, շատերի մոտ կարող է հարց ծագել, թե ինչու այդ համակարգը չաշխատեց Արցախի վրա հարձակման ժամանակ:
Նա նշեց, որ այդ անվտանգային համակարգը տարածվում է ՀՀ այն սահմանների վրա, որը ՀՀ-ն ինքը 2010 թվականին վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքով սահմանել է, որտեղ գրված է, որ օրինակ Շուռնուխից, Սոթքից այն կողմ Ադրբեջանի Հանրապետութունն է:
«Նաեւ այն պատճառով, որ 2010 թվականի  վարչատարածքային բաժանումով գրել են, որ Սոթքից, Շուռնուխից այն կողմ Ադրբեջանն է»,-ասաց նա:

The security system of our country is based on the Armenian-Russian strategic, politico-military alliance. For purely security considerations, we have a joint military group with Russia and we have a joint air defense system with Russia in the Caucasus region. Prime Minister Nikol Pashinyan on Saturday stated this in Rind village of Armenia’s Vayots Dzor Province, adding that an attack on Armenia means an attack on Russia.
According to Pashinyan, many may wonder why this system did not work during the recent military attack on Artsakh (Nagorno-Karabakh).
The PM explained that the aforesaid security system extends to Armenia’s borders which Armenia itself had defined by the 2010 law on administrative and territorial division. "It was written in the 2010 administrative-territorial division that [for example] beyond Sotk, Shurnukh [villages] is Azerbaijan," Pashinyan added.