Ալիևն իրականացնում է ռասիզմի և ֆաշիստական քաղաքականություն Հայաստանի, Արցախի բնակչության, հայ ժողովրդի նկատմամբ․ ՄԻՊ
Ալիևն իրականացնում է պետական մակարդակով հայատյացության ու թշնամանքի քարոզ։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ անդրադառնալով ապրիլի 13-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հնչեցրած հայտարարություններին։
ՄԻՊ հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշվում է.
«Հայերն ունեն խեղված  հոգեբանություն, նրանց  լավ բժիշկ է պետք, հայերի թույնը սփյուռքից է. Ադրբեջանի նախագահի 2021թ. ապրիլի 13-ի խոսքերն են: Նրա ելույթն արմատավորում է ատելություն և ռասիզմ, ֆաշիստական է: Առաջացնում է թշնամանք Հայաստանի ու Արցախի և սփյուռքի միջև:
Մեջբերումներ ապրիլի 13-ի ելույթից՝
«(...) Նրանք (նկատի ունի հայերին) լավ բժիշկների կարիք ունեն: Ես բազմիցս ասել եմ, որ նրանց թունավորել են: Այս թույնը հիմնականում գալիս է իրենց սփյուռքից, որը Ֆրանսիայի հարավում, Կալիֆոռնիայում, Կրասնոդարի մարզում և այլ մայրաքաղաքներում շատ հանգիստ և գեղեցիկ վայրերում նստած կյանքն են վայելում: Նրանք ուզում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի հայերն իրենց պատանդը, գործիքը լինեն, որպեսզի իրենք կարողանան զբաղվել կտրուկ և շովինիստական գաղափարներով: Հայ հասարակությունը (...) ապրում են երկաթե վարագույրի հետևում և այս թունավոր գաղափարների ազդեցության տակ են: Մենք պատրաստ ենք նրանց աջակցել այս հարցում»:
«(...) դա կրկին իրենց հոգեբանության հետ է կապված:  Նրանք կարծում են, որ ամբողջ աշխարհն իրենց պարտական է: Այդ հոգեբանությունը նրանց գցել է ներկայիս նվաստացուցիչ վիճակի մեջ, բայց շարունակում են մտածել, որ իրենց պետք է օգնեն:  (...) Նրանք չեն գիտակցում, որ խնդիրը հենց իրենց մեջ է: Հայաստանի ամենամեծ վտանգը հենց իրենց հոգեբանությունն է: Սա պետք է փոխվի և գուցե դա շրջադարձային կետ կլինի, որպեսզի հասկանան թե մենք իրենց ինչ ծանր դաս ենք տվել»:
«Սա նրանց հոգեբանությունն է: Նրանք դաստիարակվել են այնպես, կարծես աշխարհի ամենամեծ ազգն են, արժանի են լիակատար աջակցության, բոլորը պարտական են իրենց, ոչ ոք չգիտի ինչու: Նրանք օգտագործում էին կեղծ պատմություններ ՝ անձնական և կորպորատիվ առավելություններ ստանալու համար: Հիմա բոլորը հասկանում են, որ իրենց բանակը գոյություն չունի, նրանք ունեն 10 000 դասալիք, 10 000, «Անպարտելի բանակ»: Նրանց ողջ ընկալումը փոխվել է: Դուք միանգամայն ճիշտ եք, դա խեղում է, հոգեբանական խեղում»:
Ադրբեջանի նախագահի ապրիլի 12-ին «Պուրակի» բացման, ինչպես նաև ապրիլի 13-ի ելույթներով արմատավորվում է, որ Հայաստանում ու Արցախում ապրող սովորական մարդիկ, ողջ հայ ժողովուրդն ունեն հոգեբանական խեղումներ, թույնով են լցված, անհասկացող են, վայրենի են, մեծամիտ են, չունեն բարոյականություն և այլն:
Փոխարենը՝ նա համեմատությամբ ի ցույց է դնում Ադրբեջանի ժողովրդի առավելությունները, նրանց համարում դասով, բարոյականությամբ ու հոգեբանությանբ առավել բարձր: Այս ամենն իրականացնում է ի հաշիվ պատմական փաստերի բացահայտ աղավաղման:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հրավիրում է միջազգային, հատկապես՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող կառույցների ուշադրությունը Ադրբեջանի նախագահի այս ելույթներին և վարվող քաղաքականությանը:
Ակնհայտ է, որ նրա կողմից իրականացվում է պետական մակարդակով հայատյացության ու թշնամանքի քարոզի, ռասիզմի և ֆաշիստական քաղաքականություն Հայաստանի ու Արցախի բնակչության, Հայ ժողովրդի նկատմամբ:
Հենց այս ելույթներն ու քաղաքականությունն են ադրբեջանական վայրագությունների ու դաժանությունների պատճառը, խոշտանգումների հիմքերը:
Դրանք սպառնալիք են խաղաղությանն ու համերաշխությանը տարածաշրջանում, խարխլում են մարդու իրավունքների համակարգի միջազգայնորեն ամրագրված հիմքերը:
Հակառակ նշված ելույթների՝ ՀՀ որևէ ժամանակաշրջանի իշխանություն երբևէ Ադրբեջանի ժողովրդի, Ադրբեջանում ապրող սովորական մարդկանց նկատմամբ ատելության կամ թշնամանքի պետական քաղաքականություն չեն վարել ու չի վարում:
Ադրբեջանի նախագահը ապրիլի 13-ի իր ելույթն ունեցել է «Նոր հայացք Հարավային Կովկասին. Զարգացումն ու համագործակցությունը հակամարտությունից հետո» վերտառությամբ միջոցառմանը՝ ADA համալսարանում (Ադրբեջանի դիվանագիտական ակադեմիայի համալսարան, ք.Բաքու, 10-13 ապրիլ, 2021թ.)»։

ЗПЧ: Алиев проводит политику расизма и фашизма в отношении Армении, народа Арцаха, армянского народа
Президент Азербайджана Ильхам Алиев ведет пропаганду ненависти и вражды к армянам на государственном уровне. Об этом отмечается в заявлении омбудсмена Армении Армана Татояна в связи с выступлением президента Азербайджана Ильхама Алиева от 13 апреля, передает News.am.
В своем заявлении, Татоян привел выдержки из выступления азербайджанского президента. В заявлении омбудсмена, в частности, отмечается:
"У армян извращенная психология, им нужен хороший врач, яд армян исходит из диаспоры, - это слова президента от 13 апреля 2021 г. Его речь основана на фашизме и расизме. Призвано вызвать вражду Арменией и Арцахом и диаспорой.
Выдержки из выступления 13 апреля:
"(...) Им (имеется в виду армянам) нужны хорошие врачи. Я много раз говорил, что их отравили. Этот яд в основном исходит из их диаспоры, которая наслаждается жизнью в очень тихих и красивых местах на юге Франции, Калифорнии, Краснодарском крае и других столицах. Они хотят, чтобы армяне Нагорного Карабаха и Армении были их заложниками, их оружием, чтобы они могли продвигать свои шовинистические идеи. Армянское общество (...) живет за железным занавесом и находится под влиянием этих ядовитых идей. Мы готовы их поддержать в этом вопросе ".
"(...) это снова связано с их психологией. Они думают, что весь мир у них в долгу. Эта психология поставила их в нынешнее унизительное положение, но они все еще думают, что им нужна помощь. (...) Они не понимают, что проблема в них. Самая большая опасность для Армении - это их психология. Это необходимо изменить, и это может стать поворотным моментом для них, чтобы они поняли, какой сложный урок мы им преподали".
"Это просто их психология. Их воспитывали так, будто они величайший народ в мире, они заслуживают полной поддержки, все им в долгу, но никто не знает почему. Они использовали фальшивую историю в личных и корпоративных интересах. Теперь все понимают, что у них нет армии, у них - 10 000 дезертиров, 10 000, "непобедимая армия". Изменилось все их восприятие. Вы абсолютно правы, это отклонение, психическое увечье".
Речи президента Азербайджана на открытии "Парка" 12 апреля, а также выступление 13 апреля показывают, будто простые люди, живущие в Армении и Арцахе, весь армянский народ имеют психологические расстройства, полны яда, непонятливы, дики, высокомерны, аморальны и прочее.
Он сравнивает достоинства азербайджанского народа, считая, что он превосходит армян по классу, морали и психологии. Все это происходит за счет явного искажения исторических фактов.
Защитник прав человека Республики Армения обращает внимание международных организаций, особенно тех, которые уполномочены защищать права человека, на эти выступления и политику президента Азербайджана. Очевидно, что он на государственном уровне проводит пропаганду ненависти и вражды, расизма и фашизма по отношению к населению Армении и Арцаха, армянскому народу.
Именно эти речи и политика являются причиной зверств и злодеяний в Азербайджане. Они представляют собой угрозу миру и солидарности в регионе, подрывая устоявшиеся на международном уровне основы прав человека.
Вопреки вышеупомянутым заявлениям, правительство Республики Армения никогда не проводило государственной пропаганды ненависти или вражды по отношению к азербайджанскому народу, простым людям, проживающим в Азербайджане".