Թրամփը Բայդենին կոչ է արել զորքերն Աֆղանստանից դուրս բերել սեպտեմբերի 11-ից շուտ
ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը կոչ է արել նախագահ Ջո Բայդենին հետ կանչել ամերիկյան զորքերը Աֆղանստանից մինչև սեպտեմբերի 11-ը:
«Աֆղանստանից հեռանալը հրաշալի և դրական քայլ է: Ես նախատեսում էի դուրս գալ մայիսի 1-ին, և մենք պետք է որքան կարելի է ավելի մոտ մնանք այդ գրաֆիկին»,-նախկին նախագահի հայտարարությունը մեջբերում են ամերիկյան ԶԼՄ-ները, փոխանցում է «Ինտերֆաքս»-ը:
Նրա խոսքով՝ երկու պատճառ կա այն բանի համար, որպեսզի ԱՄՆ-ի զինվորականներին Աֆղանստանից դուրս բերենք մինչև սեպտեմբերի 11-ը:
«Մենք կարող ենք և պետք է ավելի շուտ դուրս գանք: Տասնինը տարին բավական է, իսկապես, չափազանց շատ է և չափազանց երկար»,-նշել է Թրամփը: Բացի այդ, սեպտեմբերի 11-ը, նրա կարծիքով, պետք է «մտորումների և հիշողության օր մնա՝ ի պատիվ այն մեծ անձանց, որոնց մենք կորցրել ենք»:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը որոշում էր ընդունել մայիսի 1-ին սկսել զորքերի դուրսբերումն Աֆղանստանից: Այդ գործընթացը պլանավորվում է ավարտել մինչև 2021 թվականի սեպտեմբերի 11-ը:

Трамп призвал Байдена вывести военных из Афганистана раньше 11 сентября
Бывший президент США Дональд Трамп призвал президента Джо Байдена вывести американские войска из Афганистана раньше запланированной им даты 11 сентября.
"Выход из Афганистана - это замечательная и позитивная вещь. Я планировал уйти 1 мая, и мы должны держаться как можно ближе к этому графику", - цитируют заявление экс-президента американские СМИ, передает Interfax.ru.
По его словам, есть две причины для того, чтобы вывести военных США из Афганистана до 11 сентября.
"Мы можем и должны выйти раньше. Девятнадцать лет - это достаточно, действительно, слишком много и слишком долго", - отметил Трамп. Кроме того, 11 сентября, по его мнению, должно остаться "днем размышлений и памяти в честь тех великих душ, которые мы потеряли".