Թրամփը Բայդենին կոչ է արել զորքերն Աֆղանստանից դուրս բերել սեպտեմբերի 11-ից շուտ
ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը կոչ է արել նախագահ Ջո Բայդենին հետ կանչել ամերիկյան զորքերը Աֆղանստանից մինչև սեպտեմբերի 11-ը:
«Աֆղանստանից հեռանալը հրաշալի և դրական քայլ է: Ես նախատեսում էի դուրս գալ մայիսի 1-ին, և մենք պետք է որքան կարելի է ավելի մոտ մնանք այդ գրաֆիկին»,-նախկին նախագահի հայտարարությունը մեջբերում են ամերիկյան ԶԼՄ-ները, փոխանցում է «Ինտերֆաքս»-ը:
Նրա խոսքով՝ երկու պատճառ կա այն բանի համար, որպեսզի ԱՄՆ-ի զինվորականներին Աֆղանստանից դուրս բերենք մինչև սեպտեմբերի 11-ը:
«Մենք կարող ենք և պետք է ավելի շուտ դուրս գանք: Տասնինը տարին բավական է, իսկապես, չափազանց շատ է և չափազանց երկար»,-նշել է Թրամփը: Բացի այդ, սեպտեմբերի 11-ը, նրա կարծիքով, պետք է «մտորումների և հիշողության օր մնա՝ ի պատիվ այն մեծ անձանց, որոնց մենք կորցրել ենք»:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը որոշում էր ընդունել մայիսի 1-ին սկսել զորքերի դուրսբերումն Աֆղանստանից: Այդ գործընթացը պլանավորվում է ավարտել մինչև 2021 թվականի սեպտեմբերի 11-ը:

Joe Raedle/Getty Images
Though the former President offered his support of President Joe Biden's plans to bring home American troops, he urged his successor to draw an end to America's longest war well before the September 11 deadline that Biden set last week. Trump said that while leaving Afghanistan is "a wonderful and positive thing to do," he had set a May 1 withdrawal deadline and added that "we should keep as close to that schedule as possible."
"I wish Joe Biden wouldn't use September 11 as the date to withdraw our troops from Afghanistan, for two reasons. First, we can and should get out earlier. Nineteen years is enough, in fact, far too much and way too long," Trump said, adding: "September 11 represents a very sad event and period for our Country and should remain a day of reflection and remembrance honoring those great souls we lost."