Մահացել է ԱՄՆ նախկին փոխնախագահ Ուոլթեր Մոնդեյլը
Մահացել է ԱՄՆ նախկին փոխնախագահ Ուոլտեր Մոնդեյլը, ով ծառայում էր նախագահ Ջիմի Քարտերի կառավարման տարիներին: Այս մասին հայտնում է Axios-ը՝վկայակոչելով նրա ընտանիքի անդամին:
Քաղաքական գործիչը կյանքից հեռացել է 94 տարեկանում: Նրա մահվան պատճառը չի հաղորդվում:
Իր քաղաքական գործունեության արդյունքում Մոնդեյլը «փոխել է» փոխնախագահի դերն ԱՄՆ-ում: Նա սերտորեն համագործակցում էր Նախագահ Քարթերի հետ և ակտիվ դեր էր խաղում ինչպես ԱՄՆ արտաքին, այնպես էլ ներքին քաղաքականության մեջ:
Մոնդեյլը Միացյալ Նահանգների ժողովրդավարական կուսակցության անդամ էր: Նա աշխատել է որպես փոխնախագահ 1977-ից 1981 թվականներին Քարտերի վարչակազմում: 1984-ին քաղաքական գործիչն առաջադրվել էր նախագահի պաշտոնին դեմոկրատների կողմից, սակայն պարտվել հանրապետական Ռոնալդ Ռեյգանին: 1993-1996 թվականներին եղել է ԱՄՆ դեսպան Ճապոնիայում:

Скончался бывший вице-президент США Уолтер Мондейл
Уолтер Мондейл, занимавший в 1977-1981 годах пост вице-президента США в администрации Джимми Картера, скончался в возрасте 93 лет, сообщил портал Axios со ссылкой на представителя семьи, передает РИА Новости.
По оценке портала, Мондейл "изменил" в США роль вице-президента. В частности, он играл активную роль во внешней политике, тесно сотрудничая с президентом.
В 1984 году Мондейл выдвигался кандидатом на пост президента от Демократической партии, однако проиграл республиканцу Рональду Рейгану. Примечательно, что в вице-президенты при Мондейле баллотировалась Джеральдин Ферраро, которая стала первой в истории США женщиной, претендовавшей на этот пост от одной из двух крупнейших партий.
В период с 1964 по 1976 год Мондейл был сенатором США от штата Миннесота. Позднее - при Билле Клинтоне - занимал пост американского посла в Японии (1993-1996).