Չեխիայի վարչապետ Անդրեյ Բաբիշը պետք է հրաժարական տա Պրահայի և Մոսկվայի միջև առկա ճգնաժամի վերաբերյալ իր խոսքերի պատճառով: Այս մասին ապրիլի 20-ին հայտարարել է ընդդիմադիր TOP-09 կուսակցության նախագահ Մարկետա Պեկարովա Ադամովան, գրում է «EADaily»-ն:
Չեխիայի խորհրդարանական ընդդիմադիր կուսակցությունների ղեկավարները սուր քննադատության են ենթարկել Անդրեյ Բաբիշի վերջերս արած հայտարարությունն առ այն, որ 2014-ին Վրբետիցեում զինամթերքի պահեստի ռմբակոծումը «պետական ահաբեկչության գործողություն չէր»: Ըստ հանրապետության վարչապետի ՝ «Ռուսաստանը հարձակվել է ոչ թե Չեխիայի, այլ բուլղարական զենք վաճառողի ապրանքների վրա, որը, ըստ երևույթին, դրանք վաճառում էր Ռուսաստանի դեմ կռվող երկրներին»:
Ընդդիմության կարծիքով, կառավարության ղեկավարի նման հայտարարությունը «սկանդալային է»:
«Այսինքն, ըստ վարչապետի, սա ահաբեկչություն չէ՞ր Չեխիայի Հանրապետության դեմ: Ի՞նչ էր դա այդ դեպքում: Մի քանի ռուս գործակալներ շրջագայության են եկել և սխալմամբ ռումբը մոռացե՞լ են մեր ռազմական պահեստում: Արդյոք մենք չպե՞տք է ներողություն խնդրենք նրանցից, որ պայթյունը տեղի է ունեցել շատ արագ»,-Բաբիշի խոսքերը մեկնաբանել է Քրիստոնեա-դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Մարիան Յուրեչկան:

Из-за скандала с Россией в Чехии требуют отставки премьера
Премьер-министру Чехии Андрею Бабишу следует подать в отставку из-за его высказывания относительно нынешнего кризиса между Прагой и Москвой. Об этом сегодня, 20 апреля, заявила председатель оппозиционной партии ТОР-09 Маркета Пекарова-Адамова передает Еadaily.
Лидеры чешских парламентских оппозиционных партий выступили с резкой критикой недавнего заявления Андрея Бабиша о том, что взрыв склада боеприпасов в поселке Врбетице в 2014 году ''не был актом государственного терроризма''. По словам премьер-министра республики, ''Россия напала не на Чешскую Республику, а на товар болгарского торговца оружием, который, по всей видимости, продавал его странам, воюющим против России''.
По мнению оппозиции, подобное заявление главы кабинета является ''скандальным''.
''Так, по мнению господина премьера, это не было террористической атакой на Чешскую Республику?! Что же это тогда было? Парочка российских агентов отправилась на экскурсию и по ошибке забыла на нашем военном складе бомбу? Не следует ли нам перед ними еще и извиниться за то, что взрыв произошел слишком быстро?'' - прокомментировал слова Бабиша председатель Христианско-демократической партии Мариан Юречка.