Հարավային ռազմական օկրուգի (ՀՌՕ) զորքերի մարտունակությունը մեծանում է Կովկասի և Մերձավոր Արևելքի մի շարք երկրներում իրավիճակի նորմալացմանն ընդդիմանալու ՆԱՏՕ-ի փորձերի պատճառով, հայտարարել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Անկայուն վիճակ է նկատվում Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջանի և Անդրկովկասի մի շարք երկրներում: Դրա նորմալացմանը դիմագրավելու դաշինքի փորձերը մեզ ստիպում են ռազմավարական զսպման սիմետրիկ միջոցառումներ ձեռնարկել և ավելացնել Հարավային ռազմական օկրուգի զորքերի մարտական կարողությունները»,- ասել է Շոյգուն Ռուսաստանի ՊՆ կոլեգիայի նիստին:
Մասնավորապես, Շոյգուն նշել է, որ «մարտական կազմի կատարելագործման շրջանակներում անցյալ տարի 54 կազմակերպչական միջոցառում է անցկացվել, որոնց հիմնական մասը ևս մի մոտոհրաձգային դիվիզիայի ձևավորումն էր»:
«Զուգահեռ օկրուգի շարունակական վերազինում է իրականացվում: 2020 թվականին զորքերն ավելի քան 3.2 հազար միավոր ժամանակակից զենք ու ռազմական տեխնիկա են ստացել, իսկ նրանց մասնաբաժինը զորամասերում և միավորումների կազմում 70 տոկոս է կազմել»,- ասել է Շոյգուն:
Նա նշել է, որ ռազմական կառավարման մարմինների պատրաստման ժամանակ կառավարման նոր համակարգեր են կիրառվում, աճել է պրակտիկ միջոցառումների որակը: Նրա խոսքով՝ Հարավային ռազմական շրջանի գործունեության ծրագրերի իրականացումը դիտարկվում է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մայիսյան հրամանագրերի ևՍոչիի հանդիպումներին հաջորդած նրա հանձնարարականների կատարման շրջանակներում:

Шойгу: Нестабильное положение дел наблюдается в ряде стран Ближневосточного региона и Закавказья
Боевые возможности войск Южного военного округа (ЮВО) наращиваются из-за попыток НАТО противодействовать нормализации обстановки в ряде стран Закавказья и Ближнего Востока, заявил министр обороны РФ Сергей Шойгу, передает ТАСС
"Нестабильное положение дел наблюдается в ряде стран Ближневосточного региона и Закавказья. Попытки альянса противодействовать его нормализации вынуждают нас принимать симметричные меры стратегического сдерживания и наращивать боевые возможности войск Южного военного округа", - сказал Шойгу на заседании коллегии министерства обороны РФ.
В частности, по словам министра, "в рамках совершенствования боевого состава в прошлом году проведено 54 организационных мероприятия, главным из которых стало формирование еще одной мотострелковой дивизии".
"Одновременно с этим ведется непрерывное переоснащение округа. В 2020 году войска получили более 3,2 тыс. единиц современного вооружения и военной техники, а их доля в воинских частях и соединениях составила 70%", - сказал Шойгу.
Он отметил, что при подготовке органов военного управления применяются новые системы управления, выросло качество практических мероприятий. По его словам, выполнение планов деятельности ЮВО рассматривается в рамках реализации майских указов президента РФ Владимира Путина и его поручений по итогам совещаний в Сочи.