ԵԽԽՎ-ում հայ ռազմագերիների հարցի քննարկման արդյունքը պետք է լինի առնվազն ԵԽԽՎ զեկուցողի այցելությունը մեր հայրենակիցներին. Ն. Կարապետյան
Եվրոպայի Խորհրդի Խորհդարանական վեհաժողովում տեղի ունեցավ հայ ռազմագերիների հարցով քննարկումը: «Ի սկզբանե սպասումներն այս քննարկումից անհիմն մեծ էին: Որպեսզի հստակ պատկերացնենք այս ձևաչափը, պետք է հաշվի առնել այն փաստը, որ ընթացիկ հարցերով դեբատները չեն ենթադրում ԵԽԽՎ ընդհանում մոտեցումն ու կարծիքն արտահայտող որևէ փաստաթղթի ընդունում: Սա մի քննարկում է, որի ընթացքում հնչում են 5 քաղաքական խմբերի և առանձին պատվիրակների կարծիքներ», - մեզ հետ զրույցում ասաց «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ Նաիրա Կարապետյանը:
«Այսպիսի նուրբ և զգայուն հարցերի քննարկմանը պետք է նախապատրաստվել ամիսներ շարունակ, նամանավանդ այս պայմաններում, երբ դեռ անհայտ է մեր ռազմագերիների ճակատագիրը, երբ դեռ որևէ կերպ հստակեցված չէ Արցախի Հանրապետության կարգավիճակի հարցի ապագան: Դիվանագիտության մեջ ամեն մի բառ, ամեն մի արտահայտություն կարող է ունենալ մեծ ուժ, և ցավոք այս քննարկման ընթացքում այդպիսի վտանգավոր արտահայտությունների պակաս չզգացվեց: Այն քննարկմանը չկար Արցախը, չկա Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի մասին որևէ բառ, փոխարենը` հստակ տպավորություն էր, որ կոնֆլիկտի կողմերն են Հայաստանն ու Ադրբեջանը, իսկ վեճի առարկան էլ` Լեռնային Ղարաբաղի տարածքն է: Սա դիվանագիտական ապաշնորհ աշխատանքի արդյունք է, տարիների ընթացքում կատարված մեծ աշխատանքի փոշիացում», - նշեց Նաիրա Կարապետյանը:
Ի սկզբանե օրակարգ ներառված հարցի ձևակերպումը հուշում էր, որ խոսքը գնալու է ոչ միայն հայ ռազմագերիների, բռնի պահվող անձանց, այլև տեղահանվածների մասին, ինչը և օգտագործվեց Ադրբեջանի պատվիրակության և նրան սատարող պատվիրակների կողմից: «Արդյո՞ք մեզ պետք էր, որ ԵԽԽՎ դահլիճում հնչեր Արցախյան առաջին պատերազմի արդյունքնում տեղահանված ադրբեջանցիների վերադարձի հարցը, արդյո՞ք մեր պատվիրակությունը հարցի վերնագիրը կարդալուց սա հաշվի էր առել, արդյո՞ք մենք որևէ առարկայական ձեռքբերում ունեցանք այս քննարկումից՝ այս հարցերի պատասխանները, ցավոք, բացասական են: Մեզ համար արդյունք կլինի առնվազն ԵԽԽՎ Ադրբեջանի հարցով զեկուցողի այցելությունը Բաքվում պահվող մեր հայրենակիցներին, այլապես կարող ենք փաստել, որ այս քննարկումը մեզ ոչինչ չտվեց», - եզրափակեց մեր զրուցակիցը:

Докладчик ПАСЕ по Азербайджану должен посетить наших военнопленных в Баку, иначе это обсуждение безрезультатно
В Парламентской Ассамблее Совета Европы прошло обсуждение вопроса об армянских военнопленных. "Ожидания от этого обсуждения были необоснованно большими. Чтобы понять процедуру проведения дебатов по текущим вопросам, надо учесть, что данное обсуждение не подразумевает принятия какого-либо документа, выражающего общее мнение или отношение всей Ассамблеи. Это формат, где идет только обсуждение, звучат мнения 5-ти политических групп, а также отдельных делегатов," - в беседе с ИАА "Армедиа" отметила председатель НПО "Европейская интеграция" Наира Карапетян.
"К обсуждению такого рода чувствительных и тонких вопросов надо готовиться заранее, в течение нескольких месяцев, тем более в таких условиях, когда судьба наших военнопленных неясна, а вопрос о статусе Республики Арцах пока еще не определен. В дипломатии каждое слово, каждое выражение может иметь большую силу, и, к сожалению, во время обсуждения вопроса о наших военнопленных прозвучало немало выражений, содержащих риски и вызовы. В обсуждении не принял участие представитель Арцаха, не было ни единого слова о праве народа Арцаха на самоопределение, вместо этого была создана картина, согласно которой, якобы, сторонами конфликта являются Армения и Азербайджан, а предметом конфликта – территория Арцаха. Это является результатом плохой дипломатической работы, результатом обнуления многолетней работы", - подчеркнула Наира Карапетян.
С самого начала название пункта обсуждения, включенного в повестку весенней сессии ПАСЕ, подсказывало, что речь пойдет не только об армянских военнопленных и удерживаемых лицах, но и вынужденных переселенцах, что и было использовано азербайджанской делегацией и поддерживающими ее делегатами. "Было ли нам нужно, чтобы в зале заседаний ПАСЕ прозвучал вопрос об обязательном возвращении всех азербайджанских переселенцев со времен первой карабахской войны, рассчитала ли этот факт наша делегация при знакомстве с этим пунктом, получили ли мы какой-то существенный прогресс от этого обсуждения – ответы на эти вопросы, к сожалению, отрицательные. Докладчик ПАСЕ по Азербайджану должен посетить наших военнопленных соотечественников в Баку, в ином случае это обсуждение можно считать безрезультатным", - добавила наш собеседник.