ԵԽԽՎ Մոնիտորինգի կոմիտեն Ադրբեջանին կոչ է արել անհապաղ վերադարձնել հայ գերիներին
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի Մոնիտորինգի կոմիտեն հայտարարություն է ընդունել, որով Ադրբեջանին կոչ է արել անհապաղ վերադարձնել հայ գերիներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը:
«ԵԽԽՎ Մոնիտորինգի կոմիտեն քիչ առաջ հայտարարություն ընդունեց՝ Ադրբեջանին կոչ անելով անհապաղ վերադարձնել հայ գերեվարվածներին»,- գրել է Ռուբինյանը:
Ապրիլի 19-ին ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի շրջանակում քաղաքական խմբերում քննարկվել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների հարցը: Հարցն ապրիլի 20-ին քննարկվել է նաև ԵԽԽՎ լիագումար նիստում:
Թեև Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարության 8-րդ կետով հստակ շեշտվել է ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց ու մահացածների մարմինների փոխանակման մասին, սակայն Ադրբեջանն արհեստականորեն ձգձգում է այս գործընթացը՝ ամբողջությամբ հետ չվերադարձնելով հայ ռազմագերիներին և պահվող այլ անձանց:

Мониторинговый комитет ПАСЕ призвал Азербайджан немедленно вернуть армянских пленных
Мониторинговый комитет Парламентской ассамблеи Совета Европы выступил с заявлением, в котором содержится призыв к Азербайджану немедленно вернуть армянских пленных. Oб этом на своей странице в Facebook написал глава армянской делегации в ПАСЕ Рубен Рубинян.
"Мониторинговый комитет ПАСЕ недавно выступил с заявлением, в котором содержится призыв к Азербайджану немедленно вернуть армянских пленных", - написал Рубинян.
19 апреля, в рамках весенней сессии ПАСЕ, вопрос об армянских военнопленных, содержащихся в Азербайджане, обсуждался в политических группах. Этот вопрос также обсуждался на пленарном заседании ПАСЕ 20 апреля. В пункте 8 совместного заявления лидеров Армении, России и Азербайджана от 9 ноября прямо подчеркивается обмен военнопленными, заложниками, другими задержанными и телами погибших, но Азербайджан искусственно затягивает этот процесс, не возвращая армянских военнопленных и других плененных лиц.