ՊՆ․ զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամում առկա է անհետ կորածների 556 գործ
Այս պահին Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամում առկա է անհետ կորածների 556 գործ, 44-օրյա պատերազմի հետևանքով զինծառայողների սոցիալական աջակցության ծրագրերի վերաբերյալ ԱԺ-ում հրավիրված աշխատանքային քննարկմանը հայտարարեց ՊՆ զինծառայողների առողջապահական, սոցիալական պաշտպանության և վետերանների հարցերով գլխավոր վարչության պետ գնդապետ Ալեքսանդր Ավետիսյանը։
«Կառավարության որոշման համաձայն, անհետ կորածների ընտանիքներին, որոնք դեռևս համապատասխան կարգավիճակ չունեն, կվճարվի 300 հազարական դրամ», - ասաց Ավետիսյանը։
Նշենք, որ գնդապետի տրամադրած տվյալների համաձայն՝ Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամ է ուղարկել 3 039 զոհված զինծառայողների գործեր փոխհատուցում տրամադրելու համար: Եվս 9000 վիրավորում ստացած քաղաքացու էլ 500 հազար դրամ ֆինանսական աջակցություն է տրամադրվել։ Այս թվի մեջ, սակայն, որոշ խնդիրների պատճառով չեն ներառվել վիրավորում ստացած բոլոր քաղաքացիները։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամը հատուցումներ է կատարում 1055 անհետ կորած զինծառայողի ընտանիքների:

Минобороны: в Фонде страхования военнослужащих есть 556 дел без вести пропавших
На данный момент в Фонде страхования военнослужащих есть 556 дел без вести пропавших, заявил сегодня в ходе созванного в парламенте рабочего обсуждения о программах социального содействия военнослужащим в результате 44-дневной войны начальник главного управления по вопросам здравоохранения, социальной защиты военнослужащих и ветеранов минобороны, полковник Александр Аветисян.
"Согласно решению правительства, семьям без вести пропавших, у которых нет пока соответствующего статуса, будет выплачено по 300 тысяч драмов", - сказал полковник.
Отметим, что согласно предоставленным полковником данным, в Фонд страхования военнослужащих для предоставления возмещения отправлены дела 3039 погибших в войне.
Еще 9000 раненым в войне, которым не присвоен статус инвалида, предоставлена единовременная выплата в размере 500 тысяч драмов. Однако в эту цифру по некоторым причинам не включены все получившие ранения граждане.
Ранее сообщалось, что Фонд страхования военнослужащих предоставляет возмещение семьям 1055 без вести пропавших.