Մենք հետևողական ենք լինելու Մեծ եղեռնի միջազգային ճանաչման և պատմական արդարության վերականգնման գործում. Արցախի ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ հայտարարությունը Հայոց Ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
«Ապրիլի 24-ին հայ ժողովուրդը ոգեկոչում է Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը։ Հայոց ցեղասպանությունը հայ ժողովրդի և համաշխարհային պատմության ամենաողբերգական և արյունալի էջերից մեկն է:
1915-1923թթ. Թուրքիայի կողմից իրականացված այս զանգվածային հանցագործության հետևանքով ավելի քան 1.5 միլիոն հայ սրի մատնվեց, շուրջ երկու միլիոնը բռնատեղահանվեց: Հայ ժողովուրդը զրկվեց իր պատմական բնօրրանի և մշակութային ժառանգության մեծ մասից: Հայոց եղեռնը պատմության մեջ պետականորեն նախապես ծրագրված և հետևողականորեն իրականացված առաջին ցեղասպանությունն էր:
Հայերի ցեղասպանությանը հաջորդեց Թուրքիայի մյուս ժողովուրդների՝ հույների, եզդիների, քրդերի, ասորիների և այլ էթնիկ խմբերի ցեղասպանությունը, կոտորածը և տեղահանումը:
Ավելի քան մեկ դար առաջ հայ ժողովրդի դեմ իրագործված այդ ոճրագործության վերաբերյալ միջազգային հանրության համարժեք արձագանքների և գնահատականների բացակայությունը հիմք ծառայեց հետագայում նմանատիպ հանցագործությունների կրկնության համար։ Երկրորդ աշխարհամարտի ընթացքում  հրեական Հոլոքոստը և նացիստների կողմից իրականացված սլավոնական ժողովուրդների, գնչուների ու այլ ազգերի ցեղասպանությունը դրա վառ վկայությունն են։
Թուրքիան ոչ միայն հրաժարվում է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, այլև հետևողականորեն խոչընդոտում է նաև այլ երկրներում դրա ճանաչմանն ուղղված գործընթացը։ Ավելին, այսօր էլ այդ երկրի ղեկավարությունը շարունակում է հայ ժողովրդի նկատմամբ իր ցեղասպան քաղաքականությունը, ինչի վառ օրինակ է Թուրքիայի ավելի քան ակտիվ մասնակցությունն Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված պատերազմի նախապատրաստմանը և բուն ռազմական գործողություններին, որոնք ուղեկցվել են միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներով։
Թուրքիայի և Ադրբեջանի հանցավոր քաղաքականությունը, նրանց պանթուրքական և ծավալապաշտական ծրագրերը լուրջ վտանգ են ներկայացնում ոչ միայն Հարավային Կովկասի, այլ նաև ողջ քաղաքակիրթ աշխարհի համար:
Մենք հետևողական ենք լինելու Մեծ եղեռնի միջազգային ճանաչման, դատապարտման և պատմական արդարության վերականգնման գործում»:

Statement by the Foreign Ministry of the Republic of Artsakh on the Occasion of the 106th Anniversary of the Armenian Genocide
On April 24, the Armenian people commemorate the innocent victims of the Genocide. The Armenian Genocide is one of the most tragic and bloody pages in the history of the Armenian people and the world history as a whole.
In 1915-1923, as a result of this mass crime committed by Turkey, over 1.5 million Armenians were killed and about two million were deported. The Armenian people lost most of its historical cradle and cultural heritage. The Armenian Genocide was the first state-planned and consistently committed Genocide in history.
The Armenian Genocide was followed by the Genocide, massacre, and deportation of other peoples in Turkey - Greeks, Yezidis, Kurds, Assyrians, and other ethnic groups.
The lack of a proper reaction and assessment by the international community to the crime committed against the Armenian people over a century ago paved the way for the recurrence of such crimes in the future.
The Holocaust and the Genocide of the Slavic peoples, the Roma and other nations committed by the Nazis during the World War II are a vivid evidence of that.
To date, Turkey not only refuses to recognize the Armenian Genocide, but also consistently obstructs the processes of recognizing the Genocide in other countries. Moreover, the leadership of that country continues its genocidal policy towards the Armenian people, a vivid example of which is the active participation of Turkey in the preparation for the war unleashed by Azerbaijan against Artsakh on September 27, 2020 and in the actual military operations, which were accompanied by gross violations of international humanitarian law.
The criminal policy of Turkey and Azerbaijan, their pan-Turkic and expansionist plans pose a serious threat not only to the South Caucasus region, but also to the entire civilized world.
We will be consistent in seeking the international recognition and condemnation of the Armenian Genocide and the restoration of historical justice.