ԱՄՆ նախագահի ուղերձը ծանրակշիռ ներդրում է Հայոց ցեղասպանության գլոբալ ճանաչման գործում. ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը ողջունում է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը:
«Ողջունում ենք նախագահ Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված ուղերձը, որով ԱՄՆ նախագահը հստակ մատնանշում է 20-րդ դարի սկզբին հայ ժողովրդին բաժին հասած զանգվածային ոճրագործության սահմանումը՝ որպես ցեղասպանություն: Նշենք, որ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևեր են ընդունվել 2019 թվականին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի կողմից:
Հայոց ցեղասպանության դժվարին օրերին ամերիկյան կառավարությունը և ժողովուրդն անշահախնդիր օգնություն են ցուցաբերել և մահվան ճիրաններից փրկել բազմաթիվ մարդկային կյանքեր: ԱՄՆ նախագահի ուղերձը շարունակում է ճշմարտությանը և արդարությանը զորավիգ կանգնելու ամերիկյան այս ուժեղ ավանդույթները:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը և դատապարտումը համամարդկային խնդիր է: Այսօր ԱՄՆ իշխանություններն աներկբայորեն վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունը մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և մարդասիրության սկզբունքներին:
Այս ուղերձը ծանրակշիռ ներդրում է Հայոց ցեղասպանության գլոբալ ճանաչման և ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում», - ասված է հայտարարության մեջ:

Armenia MFA Issues Statement on US President's Official Recognition of the Armenian Genocide
The President of the United States clearly defines the mass atrocities committed against the Armenian people in the early 20th century as genocide, Armenian Ministry of Foreign Affairs said in a statement.
"We welcome the statement of the President Biden on the commemoration day of the Armenian Genocide, by which the President of the United States clearly defines the mass atrocities committed against the Armenian people in the early 20th century as genocide. It should be recalled that relevant resolutions recognizing and condemning the Armenian Genocide were adopted by the US the House of Representatives and Senate in 2019.
In the difficult days of the Armenian Genocide, the American Government and people selflessly helped and saved many lives from the clutches of death. The message of the US President continues this strong American tradition of standing by truth and justice.
The recognition and condemnation of the Armenian Genocide is a universal issue of humanity. Today, the US authorities have unequivocally reiterated their commitment to human rights and the principles of humanity.
This statement makes a significant contribution to the global recognition of the Armenian Genocide and the prevention of genocides," the Foreign Ministry said.