ԱՄՆ նախագահի ուղերձը ծանրակշիռ ներդրում է Հայոց ցեղասպանության գլոբալ ճանաչման գործում. ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը ողջունում է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը:
«Ողջունում ենք նախագահ Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված ուղերձը, որով ԱՄՆ նախագահը հստակ մատնանշում է 20-րդ դարի սկզբին հայ ժողովրդին բաժին հասած զանգվածային ոճրագործության սահմանումը՝ որպես ցեղասպանություն: Նշենք, որ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևեր են ընդունվել 2019 թվականին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի կողմից:
Հայոց ցեղասպանության դժվարին օրերին ամերիկյան կառավարությունը և ժողովուրդն անշահախնդիր օգնություն են ցուցաբերել և մահվան ճիրաններից փրկել բազմաթիվ մարդկային կյանքեր: ԱՄՆ նախագահի ուղերձը շարունակում է ճշմարտությանը և արդարությանը զորավիգ կանգնելու ամերիկյան այս ուժեղ ավանդույթները:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը և դատապարտումը համամարդկային խնդիր է: Այսօր ԱՄՆ իշխանություններն աներկբայորեն վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունը մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և մարդասիրության սկզբունքներին:
Այս ուղերձը ծանրակշիռ ներդրում է Հայոց ցեղասպանության գլոբալ ճանաչման և ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում», - ասված է հայտարարության մեջ:

Приветствуем послание президента Байдена, посвященное годовщине Геноцида армян: МИД Армении
"Приветствуем послание президента Байдена, посвященное годовщине Геноцида армян, которым президент США четко указывает определение массового злодеяния, выпавшего на долю армянского народа в начале 20-го века, как геноцида. Отметим, что резолюции, признающие и осуждающие геноцид армян, были приняты Палатой представителей и Сенатом США в 2019 году.
В тяжелые дни Геноцида армян американское правительство и народ оказали бескорыстную помощь и спасли из когтей смерти множество человеческих жизней. Послание президента продолжает сильные американские традиции поддержания истины и справедливости.
Признание и осуждение Геноцида армян является общечеловеческой задачей. Сегодня власти США безоговорочно подтвердили свою приверженность защите прав человека и принципам гуманизма.
Данное послание является весомым вкладом в глобальном признании Армянского геноцида и в деле предотвращении геноцидов.