Հայտնի են 2021 թ. «Ավրորայի» հերոսները
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հայատարարեց 2021 թ. «Ավրորայի» հինգ հերոսների անունները, որոնց ընտրել է «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովը՝ նրանց ցուցաբերած խիզախության, նվիրվածության եւ ունեցած ազդեցության համար: Հատուկ միջոցառումը տեղի ունեցավ Մատենադարանում, որի ընթացքում ներկաները հարգեցին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահինադիր եւ մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, գիտնական եւ մեծ մարդասեր Վարդան Գրեգորյանի հիշատակը, որն օրեր առաջ հեռացավ կյանքից: Ավանդույթի համաձայն, 2021 թ. «Ավրորայի» հերոսների անուններն արձանագրվել են «Մատյան մարդասիրաց»՝ 21-րդ դարի եզակի ձեռագիր-մատյանում, որը «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության յուրահատուկ տարեգիրքն է:
«Ավրորայի» հերոսներից մեկը կդառնա 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր եւ հնարավորություն կստանա շարունակելու նվիրատվության շղթան՝ մեկ միլիոն դոլար մրցանակը բաշխելով այն կազմակերպությունների միջեւ, որոնք օգնում են կարիքավորներին։
2021 թ. «Ավրորայի» հերոսներն են.
• Գրեգուար Ահոնգբոնոն (Կոտ դ'Իվուար). «Սբ Կամիլ» ընկերակցության հիմնադիր, որն օգնում է Արեւմտյան Աֆրիկայում հոգեկան հիվանդությամբ տառապող մարդկանց եւ փորձում է վերջ տալ նրանց շղթայակապ պահելու` տեղական անմարդկային սովորությանը: Գրեգուար Ահոնգբոնոնն առաջադրել է երեք կազմակերպություն, որոնք խթանում են միջազգային համերաշխությունը եւ աջակցում են մտավոր հաշմանդամություն ու հոգեկան հիվանդություններ ունեցող անձանց։ Դրանք են «Միջազգային զարգացման կրթության՝ Լանոդիերի տարածաշրջանային կոմիտեն» (ԿՐԵԴԻԼ), «Լ’Արշ Կանադա» հիմնադրամը եւ «Սբ Կամիլ» ընկերակցությունը:
• Ջուլիեն Լուսենգե (Կոնգոյի Դեմոկրատական ​​Հանրապետություն). մարդու իրավունքների պաշտպան, «Կանանց համերաշխություն՝ հանուն ներառական խաղաղության եւ զարգացման» (SOFEPADI) կազմակերպության եւ Կոնգոյացի կանանց հիմնադրամի (FFC) համահիմնադիր, որը տարիներ ի վեր օգնում է պատերազմի ընթացքում սեռական բռնության ենթարկվածներին։ Տիկին Լուսենգեն առաջադրել է երեք կազմակերպություն, որոնք աջակցում են կանանց կազմակերպություններին, զորացնում են գենդերային հիմքով բռնության զոհերին եւ օգնում ներքին տեղահանված անձանց՝ վերաինտեգրվելու իրենց համայնքներ։ Դրանք են Կոնգոյացի կանանց հիմնադրամը, Կոնգոյի համերաշխության լիգան եւ «Մայրերի ընկերություն՝ հանուն զարգացման եւ խաղաղության» կազմակերպությունը:
• Ռուբի Ալբա Կաստանյո (Կոլումբիա). իրավապաշտպան եւ ASOCATDAME-ի (Գյուղացիների, գյուղական աշխատողների եւ շրջակա միջավայրի պաշտպանների Մետայի ասոցիացիա) հիմնադիր, որն աշխատում է պաշտպանել հազարավոր կոլումբիացի գյուղացիների իրավունքները, որոնք ենթարկվում են հետապնդումների, հարկադիր տեղահանումների եւ անհետացման։ Տիկին Կաստանյոն առաջադրել է հետեւյալ երեք կազմակերպությունները, որոնք պաշտպանում են Կոլումբիայի գյուղացիական եւ աղքատ համայնքների իրավունքները. Գյուղացիների, գյուղական աշխատողների եւ շրջակա միջավայրի պաշտպանների Մետայի ասոցիացիա (ASOCATDAME), «Նորման Պերես Բեյո» կլարետյան կորպորացիա (CCNPB) եւ Գյուղատնտեսական միությունների ազգային դաշնություն (FENSUAGRO):
• Աշվաք Մոհարամ (Եմեն). բժիշկ, որը կենսապահպան աջակցություն է ցուցաբերում Եմենի Հոդեյդա նահանգի սովյալ բնակչությանը, որը հայտնվել է հակամարտության ու շրջափակման հետեւանքով գոյացած ճգնաժամի մեջ: Բժիշկ Մոհարամն առաջադրել է երկու կազմակերպություն, որոնք պաշտպանում են երեխաների ապագան եւ անվճար առողջապահական ծառայություններ մատուցում Եմենում ընթացիկ հակամարտությունից տուժածներին. դրանք են «Փրկեք Եմենի երեխաներին» եւ «Բժիշկներ առանց սահմանների» (Եմեն) կազմակերպությունները:
• Փոլ Ֆարմեր (ԱՄՆ). բժիշկ-մարդաբան, Հարվարդի բժշկական դպրոցի դասախոս, «Առողջապահական գործընկերներ» (PIH) միջազգային շահույթ չհետապնդող կազմակերպության համահիմնադիր եւ գլխավոր ռազմավար, որը ժամանակակից բժշկագիտության օգուտները հասցնում է նրանց, ովքեր ամենից շատ ունեն դրա կարիքը: Փոլ Ֆարմերը առաջադրել է երկու կազմակերպություն, որոնք առողջապահական ծառայություններ են մատուցում աշխարհի ամենաաղքատ համայնքներին եւ ստեղծում են սոցիալական բժշկություն ուսուցանողների ու պրակտիկ գործունեությամբ զբաղվող մասնագետների համաշխարհային շարժում։ Դրանք են «Առողջապահական գործընկերներ» եւ «Հավասար առողջություն» կազմակերպությունները։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է ունենալ հնարավորություն՝ ճանաչման արժանացնելու ամբողջ աշխարհից ընտրված այս ականավոր կանանց ու տղամարդկանց: 2021 թ. «Ավրորայի» հերոսներն անհատներ են, որոնք իսկապես հավատում են մարդու հիմնարար իրավունքներին եւ իրենց կյանքը նվիրել են անբարենպաստ վայրերում գտնվող մարդկանց օգնելու գործին: Նրանք ճանաչման են արժանանում նաեւ այն հսկայական ազդեցության համար, որ նույնիսկ մեկ անհատը կարող է գործել՝ օգնելով հազարավոր մարդկանց եւ միաժամանակ, որ ամենակարեւորն է՝ ոգեշնչելով միլիոնավոր մարդկանց», - ասաց «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ Լորդ Արա Դարզին:
«2021 թ. «Ավրորայի» հերոսների ձեռքբերումները ցույց են տալիս գործելու նրանց կամքը՝ արձագանքելով իրենց շուրջ գտնվող մարդկանց կարիքներին: «Ավրորան» խորապես հավատում է բարելավելու եւ կյանքեր փրկելու` մարդկության ուժին եւ հանդես է եկել «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» գաղափարով, որը բնորոշում է մարդկային ոգին՝  մարդասիրական գործունեություն ծավալելու ունակությամբ։ Հերոսները, որոնց մենք այսօր մեծարում ենք, այն օրինակելի դեմքերն են, որոնց կարիքն աշխարհն այժմ ունի ավելի, քան երբեւէ»,- նշեց «Խաղաղության տուն» խնամքի տան եւ REMA հիվանդանոցի հիմնադիր ու «Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեն։
Միջոցառման ընթացքում «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը պաշտոնապես հայտարարեց նաեւ 2022 թվականի «Ավրորա» մրցանակի առաջադրումների փուլի բացումը եւ կոչ արեց բոլորին առաջադրելու մերօրյա ոգեշնչող հերոսների: Նույն օրն ավելի վաղ «Ավրորայի» ներկայացուցիչները ոգեկոչել էին Հայոց ցեղասպանությունը՝ մասնակցելով Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված ծաղիկներ խոնարհելու արարողությանը:

2021 Aurora Humanitarians Announced
The Aurora Humanitarian Initiative has revealed the names of five 2021 Aurora Humanitarians, chosen by the Aurora Prize Selection Committee for their courage, commitment and impact. The announcement was made today at the Matenadaran, the national repository of ancient manuscripts located in Yerevan, Armenia. During this special event, the attendees also paid tribute to the great scholar and philanthropist Vartan Gregorian, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative and member of the Aurora Prize Selection Committee, who passed away a few days ago. In accordance with the tradition, the names of the 2021 Aurora Humanitarians have been inscribed in the Chronicles of Aurora, a unique 21st century manuscript containing the depictions of the Aurora Humanitarian Initiative activities.
One of the Humanitarians will become the 2021 Aurora Prize Laureate and will receive an opportunity to continue the cycle of giving by sharing a $1,000,000 award with the organizations that help people in need. The 2021 Aurora Humanitarians are:
• Grégoire Ahongbonon (Côte d'Ivoire), founder of the St Camille Association, which helps people in West Africa suffering from mental illness and seeks to end the inhumane local practice of keeping them in chains. Mr. Ahongbonon has nominated three organizations that promote international solidarity and support people with intellectual disabilities and mental illnesses: CRÉDIL (Lanaudière’s Regional Committee on Education for International Development), L'Arche Canada Foundation, and St Camille Association.
• Ruby Alba Castaño (Colombia), a human rights activist and founder of ASOCATDAME (Meta Association for Peasants, Rural Workers and Defenders of the Environment) who works to protect the rights of thousands of Colombian peasants that are subjected to persecution, forced disappearances and displacement. Ms. Castaño has nominated three organizations that advocate for the rights of the peasant and impoverished communities in Colombia: ASOCATDAME, Claretian Corporation Norman Pérez Bello (CCNPB), and National Federation of Agricultural Unions (FENSUAGRO).
• Paul Farmer (USA), a medical anthropologist, professor at Harvard Medical School, co-founder and chief strategist of Partners In Health (PIH), an international non-profit organization that brings the benefits of modern medical science to those who need it the most. Dr. Farmer has nominated two organizations that deliver healthcare to the world’s poorest communities and build a global movement of social medicine educators and practitioners: Partners In Health and Equal Health.
• Julienne Lusenge (Democratic Republic of the Congo), a human rights defender, co-founder of Women's Solidarity for Inclusive Peace and Development (SOFEPADI) and Fund for Congolese Women (FFC), who has been helping the victims of wartime sexual violence for years. Ms. Lusenge has nominated three organizations that support grassroots women’s organizations, empower survivors of gender-based violence and reintegrate internally displaced persons: Fund for Congolese Women, League for Congolese Solidarity and Association of Mothers for Development and Peace.
• Ashwaq Moharram (Yemen), a physician who provides life-saving support to the starving population of Hodeida, facing a humanitarian crisis in the aftermath of conflict and blockade. Dr. Moharram has nominated two organizations that protect the future of children and provide free healthcare services to the people affected by the ongoing conflict in Yemen: Save the Children and Doctors Without Borders.
“It is a great honor to have the opportunity to recognize these distinguished men and women from all over the world. The 2021 Aurora Humanitarians are individuals who truly believe in the basic human rights and have dedicated their lives to helping people in areas of adversity. They are also recognized for the huge impact that even one individual can have by helping thousands and, most importantly, inspiring millions at the same time,” said Lord Ara Darzi, Chair of the Aurora Prize Selection Committee.
“The outstanding accomplishments of the 2021 Aurora Humanitarians show their unyielding willingness to act in response to the needs of people around them. Aurora believes deeply in the power of humanity to improve and save lives and has come up with the concept of “Gratitude in Action” that describes the human spirit that can motivate humanitarian activism. The heroes we are honoring today are the role models the world needs now more than ever before,” noted Marguerite Barankitse, founder of Maison Shalom and REMA Hospital and the inaugural Aurora Prize Laureate.
At the event, the Aurora Humanitarian Initiative also officially announced the opening of the nomination period for the 2022 Aurora Prize and encouraged everyone to put forward inspiring modern-day heroes. Earlier that day, Aurora representatives had commemorated the Armenian Genocide by attending a flower-laying ceremony at the Tsitsernakaberd memorial in Yerevan, Armenia, dedicated to the victims of the first genocide of the 20th century.