Սա բարոյական հաղթանակ է, հաղթանակ, ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև ողջ քաղաքակիրթ մարդկության համար. Արցախի ԱԳՆ
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենն ապրիլի 24-ի իր ուղերձով, փաստորեն, ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Այս մասին հայտարարել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը:
«Արցախի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարությունը բարձր է գնահատում Միացյալ Նահանգների նախագահի մարդասիրական և քաղաքական կարևոր այս քայլը՝ Թուրքիայի կողմից միլիոնավոր հայերի նկատմամբ իրականացված ոճրագործությանը արժանի գնահատական տալու ուղղությամբ:
Սա բարոյական հաղթանակ է, հաղթանակ, ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև ողջ քաղաքակիրթ մարդկության համար:
Այս կարևոր հաղթանակը նաև Սփյուռքի կառույցների հետևողական և նպատակասլաց աշխատանքի արդյունք է:
Հուսով ենք, որ ԱՄՆ նախագահի այս դիրքորոշումը հիմք կստեղծի հետագա ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների դատապարտման ու կանխման համար», - ասված է հայտարարության մեջ:

Это моральная победа, победа не только армянского народа, но и всего цивилизованного сообщества: МИД Арцаха
Президент Соединенных Штатов Америки Джо Байден своим посланием от 24 апреля фактически признал Геноцид армян. Об этом говорится в заявлении МИД Республики Арцах.
"Министерство иностранных дел Республики Арцах высоко оценивает этот важный с гуманитарной и политической точек зрения шаг Президента Соединенных Штатов по должной оценке преступления, совершенного Турцией против миллионов армян.
Это моральная победа, победа не только армянского народа, но и всего цивилизованного сообщества.
Она является также результатом последовательной и целенаправленной работы, проводимой различными организациями Диаспоры.
Надеемся, что подобная позиция Президента США заложит основу для дальнейшего осуждения и предотвращения геноцидов и преступлений против человечности", - отмечается в заявлении.