Հայաստանը պետք է ոչ միայն ողջունի Զելենսկի-Պուտին հնարավոր հանդիպումը, այլև հաշվի առնի դրա ազդեցությունը տարածաշրջանի վրա
Եթե հանդիպումն իսկապես նպաստելու է տարածաշրջանում լարվածության թեկուզ մասնակի լիցքաթափմանն ու նվազեցնելու է ռազմական նոր կոնֆլիկտի հավանականությունը, մեր կողմից այն ոչ միայն պետք է ողջունվի, այլև հաշվի առնվի՝ տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական պատկերը դիտարկելիս: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Հայացք» վերլուծական կենտրոնի տնօրեն Աննա Կարապետյանը:
«Նախ Ուկրաինայի նախագահն առաջարկել էր հանդիպել Դոնբասում, Պուտինը պատասխանել էր, որ պատրաստ է Զելենսկիին ընդունել Մոսկվայում: Այժմ Զելենսկին ընդունել է առաջարկն ու ասում է, որ հանձնարարել է իր աշխատակազմին կազմակերպել հանդիպումը:
Եթե հանդիպումն իսկապես նպաստելու է տարածաշրջանում լարվածության թեկուզ մասնակի լիցքաթափմանն ու նվազեցնելու է ռազմական նոր կոնֆլիկտի հավանականությունը, մեր կողմից այն ոչ միայն պետք է ողջունվի, այլև հաշվի առնվի՝ տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական պատկերը դիտարկելիս:
Տարածաշրջանն՝ իր բոլոր տաք ու սառը կոնֆլիկտներով, երկրների միջև բարդ հարցերով, շատ բուռն սկսել է եռալ ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների սրացման նոր փուլի ներքո: Եվ այս համատեքստում բոլոր զարգացումները, այդ թվում՝ նրանք, որ առաջին հայացքից մեզ չեն առնչվում, մեր վրա կարող են ուղղակի և անուղղակի ազդեցություն ունենալ:
Իսկ դա նշանակում է, որ այսօր Հայաստանին շատ նուրբ և լավ մտածված դիվանագիտություն է պետք, որը չենք ունեցել վերջին երեք տարում և առավել ևս չենք ունենալու նախընտրական շրջանում՝ ներքաղաքական դիվիդենտներ քաղելուց բխող խնդիրներով հանդերձ»,- գրել է նա:

Армения должна не только приветствовать возможную встречу Зеленского с Путиным, но и учитывать ее влияние на регион
Если встреча Путин-Зеленский действительно состоится и хотя бы частично снизит напряжение и риск нового военного конфликта, мы не только должны приветствовать это, но и должны учесть этот факт при рассмотрении геополитической панорамы региона. Об этом на своей странице в Facebook пишет директор Аналитического центра "Взгляд" Анна Карапетян.
"Зеленский подтвердил готовность встретиться с Путиным в Москве. Сначала президент Украины предложил Путину встретиться в Донбассе, на что Путин ответил, что готов принять Зеленского в Москве. Сейчас Зеленский принял предложение и заявил, что велел своей администрации организовать эту встречу.
Если встреча действительно состоится и хотя бы частично снизит напряжение и риск нового военного конфликта, мы не только должны поприветствовать ее, но и учесть факт такой встречи  при рассмотрении геополитической панорамы региона.
Регион - со своими горячими и замороженными конфликтами, сложными межгосударственными отношениями - бурлит на фоне последней эскалации напряжения в российско-американских отношениях. И все развития в этом контексте, в том числе те, которые на первый взгляд нас не касаются, могут иметь прямое и косвенное влияние на нас.
А это означает, что сегодня Армения нуждается в очень гибкой и хорошо продуманной дипломатии, которой нам так не хватает в течение последних трех лет и тем более будет не хватать в предвыборный период. Ко всему этому прибавится еще и гонка за внутриполитическими дивидендами", - подчеркнула эксперт.