Կարո Փայլանը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձև է ներկայացրել Թուրքիայի խորհրդարան
Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր, ընդդիմադիր քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցությունը (ԺԴԿ-HDP) Կարո Փայլանը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձև է ներկայացրել խորհրդարան (մեջլիս), հայտնում է «Ermenihaber»-ը:
Փայլանն իր նախագծում առաջարկել է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, հանրային վայրերից հեռացնել այն գործիչների անունները, ովքեր մեղավոր էին Հայոց ցեղասպանության կազմակերպման և իրագործման համար, ինչպես նաև համապատասխան փոփոխություններ կատարել «Քաղաքացիության մասին» Թուրքիայի օրենքում։
Մեջլիսի հայ պատգամավորն իր ներկայացված բանաձևի վերաբերյալ նաև գրավոր հայտարարությամբ է հանդես եկել․
«1915թ․ ապրիլի 24-ը հայ ազգի Մեծ Եղեռնի սկիզբը դարձավ։ Հայ ժողովուրդը մասսայականորեն տեղահանվեց իր հայրենիքից ու տնից, հայրենի գյուղերից, քաղաքներից՝ բռնելով հարկադիր գաղթի ճանապարհը․ նրանց մեծ մասն այդ գաղթի ճանապարհին սպանվեց։ Կոտորածից փրկված որբերից մեկն էլ իմ հորական տատն էր։ Այդ որբերն արդեն 106 տարի արդարություն են որոնում։ Հորական տատս հեռացավ կյանքից՝ առանց տեսնելու այդ արդարությունը։ Երկրորդ սերունդը՝ հայրս, նույնպես մահացավ՝ առանց արդարության հասնելու։ Ես՝ որպես Թուրքիայում ապրող հայ, ով երրորդ սերնդի ներկայացուցիչն է, այդ արդարությունը փնտրում եմ Թուրքիայում՝ Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովում», - նշել է Փայլանն իր հայտարարության մեջ։
Պատգամավորն ավելացրել է, որ Հայոց ցեղասպանությունը այլ երկրների օրակարգ է մտնում հենց այն պատճառով, որ այն չի քննարկվում Թուրքիայում։
«Հայոց ցեղասպանությունը այս երկրում է կատարվել և Ցեղասպանության համար արդարությունը նույնպես այս երկրում՝ Թուրքիայում պիտի հաստատվի։ Երբ Թուրքիան առերեսվի Հայոց ցեղասպանության հետ, այլևս կարևոր չի լինի, թե ինչ են ասում այլ երկրների խորհրդարանները։
Այս հարցը 106 տարի է՝ դառնում է այլ խորհրդարանների, այլ երկրների նախագահների քննարկման առարկա, քանի որ այստեղ այն հերքվում է; Հայ ազգի ցավը մենք պետք է բերենք Թուրքիա․ այստեղ, այս երկրում է այդ ցավը ծնունդ առել։ ՄԵնք պետք է առերեսվենք հայ ազգի ցավի հետ և արդարությամբ փարատենք այդ ցավը», - գրել է Փայլանը։

Garo Paylan Submits Law Proposal for the Recognition of Armenian Genocide to Turkish Parliament
Peoples' Democratic Party (HDP) deputy Garo Paylan has submitted a law proposal for the recognition of the Armenian Genocide, Bianet reports.
"April 24, 1915 was the starting day of the Great Calamity of the Armenian people," Paylan said during a statement at the parliament.
"The Armenian people were exiled en masse from their homeland, country, towns and cities and a vast majority of them were massacred on the migration routes.
"Orphans like my grandmother survived this massacre. Those orphans have been seeking justice for 106 years. My grandmother passed from this world without being able to see justice done.
"My father, who was from the second generation, also lost his life without seeing justice done. As a third-generation Armenian of Turkey, I'm seeking justice in Turkey, at the Grand National Assembly of Turkey."
The law proposal Paylan submitted stipulates the recognition of the genocide, removal of the names of the perpetrators of the genocide from public places and a change in the citizenship law.
Paylan noted that while parliaments of many countries in the world have recognized the expulsion of Armenians as a genocide, what really matters is the recognition by Turkey's parliament.
"When Turkey confronts the Armenian Genocide, it won't matter what other parliaments say. The Armenian Genocide has been a subject of other parliaments, other presidents for 106 years because it's been denied.
"We need to bring the pain of the Armenian people to the land where they belong, to this land, to Turkey. We should confront the pain of the Armenian people and relieve this pain with justice." (RT/VK)