Կարո Փայլանը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձև է ներկայացրել Թուրքիայի խորհրդարան
Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր, ընդդիմադիր քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցությունը (ԺԴԿ-HDP) Կարո Փայլանը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձև է ներկայացրել խորհրդարան (մեջլիս), հայտնում է «Ermenihaber»-ը:
Փայլանն իր նախագծում առաջարկել է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, հանրային վայրերից հեռացնել այն գործիչների անունները, ովքեր մեղավոր էին Հայոց ցեղասպանության կազմակերպման և իրագործման համար, ինչպես նաև համապատասխան փոփոխություններ կատարել «Քաղաքացիության մասին» Թուրքիայի օրենքում։
Մեջլիսի հայ պատգամավորն իր ներկայացված բանաձևի վերաբերյալ նաև գրավոր հայտարարությամբ է հանդես եկել․
«1915թ․ ապրիլի 24-ը հայ ազգի Մեծ Եղեռնի սկիզբը դարձավ։ Հայ ժողովուրդը մասսայականորեն տեղահանվեց իր հայրենիքից ու տնից, հայրենի գյուղերից, քաղաքներից՝ բռնելով հարկադիր գաղթի ճանապարհը․ նրանց մեծ մասն այդ գաղթի ճանապարհին սպանվեց։ Կոտորածից փրկված որբերից մեկն էլ իմ հորական տատն էր։ Այդ որբերն արդեն 106 տարի արդարություն են որոնում։ Հորական տատս հեռացավ կյանքից՝ առանց տեսնելու այդ արդարությունը։ Երկրորդ սերունդը՝ հայրս, նույնպես մահացավ՝ առանց արդարության հասնելու։ Ես՝ որպես Թուրքիայում ապրող հայ, ով երրորդ սերնդի ներկայացուցիչն է, այդ արդարությունը փնտրում եմ Թուրքիայում՝ Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովում», - նշել է Փայլանն իր հայտարարության մեջ։
Պատգամավորն ավելացրել է, որ Հայոց ցեղասպանությունը այլ երկրների օրակարգ է մտնում հենց այն պատճառով, որ այն չի քննարկվում Թուրքիայում։
«Հայոց ցեղասպանությունը այս երկրում է կատարվել և Ցեղասպանության համար արդարությունը նույնպես այս երկրում՝ Թուրքիայում պիտի հաստատվի։ Երբ Թուրքիան առերեսվի Հայոց ցեղասպանության հետ, այլևս կարևոր չի լինի, թե ինչ են ասում այլ երկրների խորհրդարանները։
Այս հարցը 106 տարի է՝ դառնում է այլ խորհրդարանների, այլ երկրների նախագահների քննարկման առարկա, քանի որ այստեղ այն հերքվում է; Հայ ազգի ցավը մենք պետք է բերենք Թուրքիա․ այստեղ, այս երկրում է այդ ցավը ծնունդ առել։ ՄԵնք պետք է առերեսվենք հայ ազգի ցավի հետ և արդարությամբ փարատենք այդ ցավը», - գրել է Փայլանը։

Гаро Пайлан внес в парламент Турции законопроект о признании Геноцида армян
В турецком парламенте депутат армянского происхождения от оппозиционной Народно-демократической партии (НДП) Гаро Пайлан представил законопроект о признании Геноцида армян, передает Ermenihaber.
''24 апреля 1915 года стал днем начала Великого Бедствия армянского народа'', - сказал Пайлан во время выступления в парламенте.
''Армянский народ был массово изгнан из своей родины, страны, городов и поселков, и подавляющее большинство из них было убито при изгнании с родных мест'', - добавил он.
''Сироты вроде моей бабушки пережили эту резню. Эти сироты добиваются справедливости уже 106 лет. Моя бабушка ушла из этого мира, так и не увидев свершения правосудия'', - заявил Пайлан.
''Мой отец, который был из второго поколения, также ушел из жизни, не увидев справедливости. После этой трагедии, как армянин в третьем поколении, я ищу справедливости в Турции, в Великом Национальном собрании Турции'',-отметил он.
Законопроект, представленный Пайланом, предусматривает признание геноцида, удаление совершивших геноцид имен лиц из общественных мест и изменение закона о гражданстве.
Пайлан отметил, что в то время как парламенты многих стран мира признали изгнание армян геноцидом, более важно признание геноцида парламентом Турции.
По словам депутата, пока Турция противостоит Геноциду армян, не имеет значения, что скажут другие парламенты. Геноцид армян был предметом обсуждения других парламентов, других президентов в течение 106 лет, потому что это отрицается Турцией.
''Мы должны перенести боль армянского народа на землю, к которой он принадлежит, на эту землю, в Турцию. Мы должны противостоять боли армянского народа и справедливо облегчить эту боль'', - заключил Пайлан.