Ուկրաինացի պատգամավորն առաջարկել է հրթիռներն ուղղել դեպի ռուսական ատոմակայաններ
Գերագույն ռադայի պատգամավոր Ռոման Կոստենկոն առաջարկել է ուկրաինական հրթիռներն ուղղել ռուսական միջուկային օբյեկտների ուղղությամբ: «ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է հեռուստատեսությամբ ելույթ ունենալիս:
Պատգամավորը հիշեցրել է, որ Ռուսաստանն ունի աշխարհի ամենաուժեղ բանակներից մեկն ու խոշորագույն միջուկային ներուժը: Նրա կարծիքով՝ Ուկրաինան պետք է ինչ-որ բան հակադրի:
«Այժմ մեզ պետք են առնվազն մինչև 1000 կմ հեռահարությամբ գործող հրթիռներ, որոնք պետք է ընդգրկված լինեն մեկ սպառազինման կազմում և սպառնան Մոսկվային կանխարգելման նպատակով»,- ասել է ուկրաինացի պատգամավորը:
Վերջինս Կիևին առաջարկել է այդ զենքն ուղղել Ռոսաստանի տարածքում առկա ատոմային էլեկտրակայանների ուղղությամբ: Նրա խոսքով՝ դա թույլ կտա հարևան երկրի հետ դիվանագիտություն վարել «հավասարը հիմունքներով»:
«Մոսկվան պետք է իմանա, որ նրանք ունեն ատոմակայաններ այնպիսին, ինչպիսին մենք ունեինք Չեռնոբիլում, և որ մեր հրթիռները կարող են պարզապես այնտեղ թռչել», - ասել է քաղաքական գործիչը:

Украинский депутат предложил нацелить ракеты на российские АЭС
Депутат Верховной рады Роман Костенко предложил нацелить украинские ракеты на российские ядерные объекты, передает РИА Новости
Как подчеркнул парламентарий, у России одна из самых сильных в мире армий и крупнейший ядерный потенциал, а Украина должна этому что-то противопоставить.
"Сейчас нам нужны ракеты как минимум дальностью до тысячи километров, которые должны у нас стоять на вооружении и превентивно угрожать Москве", - сказал Костенко в эфире "4 канала".
Депутат предложил Киеву нацелить оружие на атомные электростанции в России. По его словам, это позволит вести дипломатию с соседней страной "на равных".
"Москва должна знать, что у них есть атомные станции, такие как у нас была в Чернобыле, и что наши ракеты просто туда долетят", - уверен политик.