Թուրքիայի հետ սահմանը բացելը մեծ վնաս կհասցնի մեր գյուղատնտեսությանը, Արարատյան դաշտավայրի գյուղացիների վիճակը լինելու է սարսափելի. Ռոբերտ Քոչարյան
Թուրքիայի հետ սահմանը բացելը մեծ վնաս կհասցնի մեր գյուղատնտեսությանը, աջակիցների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, հայտնում է Aysor.am։
«Մենք չենք կարող ասել, որ փակ սահմանը լավ բան է, նորմալ չէ, որ մենք փորձենք քարոզել, որ սահմանները փակ պահելը լավ երևույթ է, բայց մի բան ակնհայտ է՝ այսօր Թուրքիայի հետ սահմանը բացելը մեծ հարված կհասցնի մեր գյուղատնտեսությանը, որովհետև մեր գյուղատնտեսությունները մրցակից են», - ասել է նա։
Քոչարյանիի խոսքով՝ ակնհայտ է, որ Թուրքիայի գյուղատնտեսությունն ավելի լավ վիճակում է, Թուրքիայի կառավարությունը շատ ավելի մեծ սուբսիդիաներ է տրամադրում գյուղատնտեսությանը։
«Հայաստանում դա գրեթե չի արվում, գյուղնախարարության վերացումն էլ լրիվ ոլորտը թողեց անտեր», - ասել է նա։
Ռոբերտ Քոչարյանն ընդգծել է, որ եթե հիմա սահմանը բացվի՝ Արարատյան դաշտավայրի գյուղացիների վիճակը լինելու է ուղղակի սարսափելի։

Открытие границ с Турцией нанесет большой урон нашему сельскому хозяйству: Роберт Кочарян
Открытие границ с Турцией нанесет большой урон нашему сельскому хозяйству, заявил второй президент Армении Роберт Кочарян на встрече со своими сторонниками.
"Мы не можем сказать, что закрытая граница – хорошо. Это ненормально, чтобы мы пропагандировали, что держать границу закрытой – хорошее явление, однако очевидно, что сегодня открытие границ с Турцией нанесет большой удар по нашему сельскому хозяйству из-за конкуренции в сельском хозяйстве", - сказал он.
По словам Кочаряна, очевидно, что сельское хозяйство Турции в более хорошем состоянии, правительство Турции предоставляет большие субсидии сельскому хозяйству.
"В Армении это почти не делается, а после ликвидации министерства сельского хозяйства эта сфера осталась полностью бесхозной", - сказал он.
Роберт Кочарян подчеркнул, что если граница будет открыта сейчас, то фермеры Араратской области окажутся в ужасном положении.