ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը նախազգուշական կրակ են բացել իրանական նավերի կողմը
ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի ռազմանավը նախազգուշական կրակոցներ է արձակել իրանական մոտորանավակների ուղղությամբ, որոնք իրեն էին մոտեցել 68 յարդ (մոտավորապես 62 մետր) հեռավորությամբ: Այս մասին «Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ՝ հաղորդել է ABC News-ը:
Միջադեպը տեղի է ունեցել ապրիլի 26-ի երեկոյան, երբ Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների զորակազմի (IRGCN, ԻՀՊԶ) երեք արագընթաց մոտորանավակ ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերի USS Firebolt պարեկանավին և ԱՄՆ-ի առափնյա պահպանության Baranoff մոտորանավակին են մոտեցել Պարսից ծոցի հյուսիսային մասում:
Ամերիկյան անձնակազմերը ռադիոյով և այլ սարքերով քանիցս նախազգուշացրել են ԻՀՊԶ-ի նավին, բայց իրանական նավերը շարունակել են իրենց վարժանքները:
Այնուհետև Firebolt-ի անձնակազմը նախազգուշական կրակոցներ են արձակել, և իրանական նավերը մի կողմ են քաշվել:

ВМС США открыли предупредительный огонь в сторону иранских кораблей
Военный корабль ВМС США произвел предупредительные выстрелы в сторону иранских катеров, которые подошли к нему на расстояние 68 ярдов (примерно 62 м - ИФ). Как сообщает Интерфакс, передает ABC News.
Инцидент произошел в понедельник вечером, когда три быстроходных катера Корпуса стражей Исламской революции Ирана (IRGCN) приблизились к патрульному кораблю ВМС США USS Firebolt и катеру береговой охраны США Baranoff в северной части Персидского залива. Американские экипажи неоднократно предупреждали суда КСИР по радио и другим устройствам, но иранские суда продолжали свои маневры. Затем экипаж Firebolt произвел предупредительные выстрелы, и иранские суда отошли в сторону.
"Действия ВМФ КСИР увеличили риск просчета и/или столкновения" и "не соответствовали" международным правилам, регулирующим морские операции, заявили в ВМС США.
Корабли береговой охраны США действуют в Персидском заливе с 2003 года и находятся под контролем 55-й оперативной группы Центрального командования ВМС США.