Փաշինյանը Միշուստինին` Բաքուն չի կատարել Ղարաբաղի վերաբերյալ եռակողմ հայտարարության շատ կարևոր կետ
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ արդյունավետ է գնահատում Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների գործունեությունը:
«Ցանկանում եմ հատկապես նշել այն դերը, որը խաղացել են Ռուսաստանն ու Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Վլադիմիրի Պուտինը Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմը դադարեցնելու գործում: Եվ ցանկանում եմ ընդգծել, որ արդյունավետ եմ գնահատում ռուս խաղաղապահների գործունեությունը Լեռնային Ղարաբաղում, դա մեզ համար արդեն ակնհայտ է», - ասել է Փաշինյանը Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի հետ հանդիպմանը:
Նա հիշեցրել է, որ ընթանում են եռակողմ հանձնաժողովի աշխատանքները, որոնք գլխավորում են Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետները:
«Սակայն ցանկանում եմ նշել, որ ցավոք, Ադրբեջանը դեռ չի կատարել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության շատ կարևոր կետը: Այն վերաբերում է ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց վերադարձին», - ասել է Փաշինյանը:
Նա շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանին «այն ջանքերի համար, որոնք գործադրում է այդ հարցը լուծելու համար»:

Пашинян - Мишустину: Баку не выполнил очень важную статью трехстороннего заявления по Карабаху
И.о. премьера Армении Никол Пашинян заявил, что оценивает деятельность российских миротворцев в Нагорном Карабахе как эффективную.
"Хочу особенно отметить ту роль, которую Россия и президент Российской Федерации Владимир Владимирович Путин сыграли в остановке войны в Нагорном Карабахе. И хочу подчеркнуть, что оцениваю деятельность российских миротворцев в Нагорном Карабахе эффективной, это уже для нас сейчас очевидно", - сказал Пашинян на встрече с премьер-министром РФ Михаилом Мишустиным.
Он напомнил, что идет работа трехсторонней комиссии, которую возглавляют вице-премьеры России, Армении и Азербайджана.
"Но хочу заметить, что, к сожалению, Азербайджан до сих пор не выполнил очень важную статью трехстороннего заявления от 9 ноября. Это касается возврата военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц", - сказал Пашинян.