Քաղաքացիական հագուստով 8-10 ադրբեջանցի անցել են միջդիրքային տարածք. ՊՆ
Ապրիլի 28-ին, ժամը 11.40-ի սահմաններում, ՀՀ պետական սահմանի հյուսիսարեւելյան հատվածում, N զորամասի պահպանության տեղամասում, ադրբեջանական Ալիբեյլի բնակավայրի կողմից խախտելով շփման գիծը, քաղաքացիական հագուստով 8-10 անձ անցել են միջդիրքային տարածք, իրենց հետ բերելով 30-40մ երկարությամբ խողովակներ, հավանաբար՝ նշված տարածքից մոտակա ադրբեջանական հենակետ ջուր հասցնելու նպատակով: Նկատելով ՀՀ ԶՈՒ առաջապահ դիրքերի զինծառայողներին, քաղաքացիական հագուստով անձինք շտապ հեռացել են դեպի Ալիբեյլի բնակավայր՝ թողնելով խողովակները միջդիրքային տարածքում: ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողները ցուցաբերել են զսպվածություն եւ չեն ենթարկվել սադրանքների: Հակառակորդի աշխատանքները դադարեցվել են: Այս մասին տեղեկանում է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը։
ՀՀ ԱԱԾ-ից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի պատասխանատվության տակ գտնվող Գորիս-Կապան միջպետական ավտոճանապարհի Որոտան-Դավիթ Բեկ հատվածում սահմանային միջադեպեր չեն արձանագրվել:
ՀՀ զինված ուժերի եւ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ստորաբաժանումները վերահսկում են սահմանային իրավիճակը սահմանագոտու ամբողջ երկայնքով եւ կատարում առաջադրված խնդիրները:

Armenia MOD: 8-10 Azerbaijanis In Сivilian Сlothes Сross Over To Area Between Military Posts
On April 28 at around 11:40 a.m. at the maintenance station of N military unit of the Armed Forces of Armenia located in the northeastern sector of the country’s state border, trespassing the line of contact from the side of the Azerbaijani Alibeyli settlement, 8-10 persons dressed in civilian clothes crossed over to the territory between military posts, bringing with them 30-40-meter long tubes, probably for the purpose of delivering water from the specific territory to the nearby Azerbaijani military post. Noticing the servicemen on the frontline positions of the Armed Forces of Armenia, the persons dressed in civilian clothes left and headed to the Alibeyli settlement, leaving the tubes in the territory between the military posts. The servicemen of the Armed Forces of Armenia showed restraint and didn’t give in to provocations. The adversary’s actions were terminated. This is what the Ministry of Defense of Armenia told Armenian News-NEWS.am.
According to the information received from the National Security Service of Armenia, no border incidents have been recorded in the Vorotan-Davit Bek sector of the Goris-Kapan interstate road located under the responsibility of the Border Guard Troops of the National Security Service.
The units of the Armed Forces and the Border Guard Troops of the National Security Service control the border situation along the entire length of the border zone and perform their tasks.