ՀՀ ԱԳՆ–ն դատապարտում է Մահաթմա Գանդիի հուշարձանի պատվանդանի կոտրումը և հրկիզումը
ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Մահաթմա Գանդիի հուշարձանի նկատմամբ վանդալիզմի դեպքի կապակցությամբ։ Այն ներկայացնում ենք ստորև։
«Խստորեն դատապարտում ենք Հնդկաստանի անկախության և պետականության խորհրդանիշ, խաղաղության առաջամարտիկ և հումանիստ Մահաթմա Գանդիի հուշարձանի պատվանդանի կոտրումը և հրկիզումը:
Սա սադրանք է՝ ուղղված դարավոր և անկախությունից ի վեր դինամիկ զարգացող հայ-հնդկական բարեկամության դեմ:
Հուշարձանների պահպանման խնդիրը բոլորիս պարտավորություն է, և վանդալիզմի ու պղծման ցանկացած նման արարք ոտնձգություն է համամարդկային արժեքների դեմ, որի իրականացնողները պետք է ենթարկվեն պատասխանատվության օրենքի շրջանակներում»:

Comment of the Foreign Ministry of Armenia on the Act of Vandalism Against the Statute of Mahatma Gandhi in Yerevan
We strongly condemn the damaging and burning of the pedestal of the statue of Mahatma Gandhi, a symbol of India's independence and statehood, peace advocate and humanist.
This is a provocation against the centuries-old Armenian-Indian friendship, dynamically developing since the independence.
The issue of preserving monuments is an obligation of all of us, and any such act of vandalism and desecration is an encroachment on the universal values, the perpetrators of which must be held accountable within the law.