ՀՀ ԱԳՆ–ն դատապարտում է Մահաթմա Գանդիի հուշարձանի պատվանդանի կոտրումը և հրկիզումը
ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Մահաթմա Գանդիի հուշարձանի նկատմամբ վանդալիզմի դեպքի կապակցությամբ։ Այն ներկայացնում ենք ստորև։
«Խստորեն դատապարտում ենք Հնդկաստանի անկախության և պետականության խորհրդանիշ, խաղաղության առաջամարտիկ և հումանիստ Մահաթմա Գանդիի հուշարձանի պատվանդանի կոտրումը և հրկիզումը:
Սա սադրանք է՝ ուղղված դարավոր և անկախությունից ի վեր դինամիկ զարգացող հայ-հնդկական բարեկամության դեմ:
Հուշարձանների պահպանման խնդիրը բոլորիս պարտավորություն է, և վանդալիզմի ու պղծման ցանկացած նման արարք ոտնձգություն է համամարդկային արժեքների դեմ, որի իրականացնողները պետք է ենթարկվեն պատասխանատվության օրենքի շրջանակներում»:

Мы решительно осуждаем разрушение и сожжение постамента памятника символу независимости и государственности Индии: МИД Армении
Мы решительно осуждаем разрушение и сожжение постамента памятника символу независимости и государственности Индии, борцу за мир и гуманисту Махатме Ганди. Об этом говорится в заявлении МИД Армении.
"Это провокация против многовековой и динамично развивающейся с момента обретения независимости армяно-индийской дружбы.
Сохранение памятников - это общая обязанность, и любой подобный акт вандализма и осквернения является посягательством на универсальные ценности. Виновные в совершении данного акта должны быть привлечены к ответственности в соответствии с законом", - отмечается в заявлении.