Ալիևի առաջարկը ՀՀ-ին նման չէ ձիթենու ճյուղի. The Economist
Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերություններին հետապնդում է ինչպես անցյալը, այնպես էլ ներկան:Այս խոսքերով է բրիտանական The Economist պարբերականի խմբագրականն անդրադարձել երկու երկրների միջև հարաբերություններին՝ փաստելով, որ Թուրքիան և Հայաստանը հաշտեցման նշաններ ցույց չեն տալիս:
Պարբերականը հիշեցրել է, որ ավելի քան մեկ դար առաջ Օսմանյան կայսրությունում ցեղասպանություն իրականացվեց հայերի դեմ, իսկ մի քանի ամիս առաջ Թուրքիան, որն Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդն է, օգնեց Ադրբեջանին հաղթելու հայերի դեմ սանձազերծված պատերազմում:
The Economist-ը նշում է, որ թեպետ թուրքական պաշտոնական շրջանակները վերջին ամիսներին խոսում են հայ-թուրքական հարաբերություններում հնարավոր նոր շրջափուլի մեկնարկի մասին, սակայն նրանց գործողությունները հակառակն են ապացուցում:
Պարբերականը մեջբերել է մարտին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հարցազրույցից մի հատված, որտեղ գործադիրի ղեկավարը նշել էր, որ Թուրքիայի կողմից Հայաստանի հետ սահմանների վերաբացումը կթուլացնի լարվածությունը: Նա նաև նշել էր, որ Հայաստանը պատրաստ է առանց նախապայմանների հարաբերություններ հաստատել Թուրքիայի հետ:
Այդուհանդերձ, The Economist-ը գրում է, որ Թուրքիայի և Ադրբեջանի գործողությունները խոսում են հակառակի մասին: «Ադրբեջանում հաղթանակի զորահանդեսի ժամանակ Էրդողանը գովասանքի խոսքեր ասաց Էնվեր փաշայի հասցեին, որը ցեղասպանության ճարտարապետներից մեկն է: Իսկ Ալիևը վերջերս բացեց զարհուրելի՝ ռազմական ավարի թեմատիկ պուրակը, որտեղ ցուցադրված են վիրավոր հայ զինվորների մանեկենները՝ ծուռ քթերով և գրոտեսկային դեմքերով, ինչպես նաև պատերազմում սպանված հայերի սաղավարտները: Թե ինչպես է նման ցուցադրությունը համադրվում Ադրբեջանի խաղաղության առաջարկների հետ, կարելի է միայն կռահել: Իսկ այն, ինչ առաջարկում են Էրդողանն ու Ալիևը Հայաստանին, նման է ոչ թե ձիթենու ճյուղի, այլ սեփական պարտությունն ընդունելուն»,- գրել է բրիտանական պարբերականը:

Предложение Алиева не похоже на оливковую ветвь: "The Economist"
Отношения Армении с Турцией зависят как от прошлого, так и настоящего. Редакционная статья британского "The Economist" именно этими словами охарактеризовала отношения между двумя странами. Говорится, что Турция и Армения не проявляют признаков примирения.
Издание напомнило, что более века назад в Османской империи был совершен Геноцид армян, а несколько месяцев назад Турция, правопреемница Османской империи, помогла Азербайджану выиграть войну против армян.
"The Economist" отмечает, что, хотя в последние месяцы турецкие официальные лица говорят о возможном начале нового этапа в армяно-турецких отношениях, но их действия доказывают обратное.
Газета процитировала отрывок из мартовского интервью премьер-министра Армении Никола Пашиняна, в котором глава исполнительной власти говорил, что открытие границы с Арменией со стороны Турции снизит напряженность. Он также отметил, что Армения готова к установлению отношений с Турцией без предусловий.
"The Economist" пишет, что действия Турции и Азербайджана свидетельствуют об обратном. "Во время парада победы в Азербайджане Эрдоган расхваливал Энвера-пашу, одного из архитекторов геноцида. А Алиев недавно открыл ужасный парк военных трофеев, в котором выставлены манекены раненых армянских солдат с кривыми носами и гротескными лицами, а также шлемы погибших в войне армян. Можно только догадываться, каким образом такая демонстрация сочетается с мирными предложениями Азербайджана. То, что предлагают Армении Эрдоган и Алиев - это признание своего поражения, а не оливковая ветвь", - пишет британское издание.