Հայ դատի հանձնախումբը հիասթափված է Բայդենից, ով հրաժարվել է Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցից՝ 907-րդ բանաձեւից
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը երկարացրել է «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ ուղղման կասեցումը, որի արդյունքում թույլատրվում է ԱՄՆ ուղիղ օգնությունն Ադրբեջանին, փոխանցում է News.am։
Այդ կապակցությամբ Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) նշում է՝  երկրի նախագահ Ջո Բայդենը, «որն իր նախորդին՝ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփին կոչ էր անում Ադրբեջանի նկատմամբ կիրառել «Ազատության աջակցության ակտը», որոշել է հրաժարվել Կոնգրեսի այդ պատժամիջոցներից՝  իր վարչակազմին թույլ տալով օգնել նավթով հարուստ և հակահայկական հռետորաբանությամբ ալիևյան ռեժիմին»։
«ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ենթադրում է պատասխանատվություն, այդ թվում՝ չզինելու և չսատարելու Ադրբեջանին։ Նախագահ Բայդենի ցանկացած գործողություն, որը կանաչ լույս կվառի Ալիևի ռեժիմին ամերիկյան օգնության տրամադրման համար, կհակասի քարոզարշավի ժամանակ նրա հստակ դիրքորոշմանը և, որ ավելի վատ է, Հայոց ցեղասպանության վերջերս նրա ճանաչման ոգուն»,- ասել է ANCA-ի գործադիր տնօրեն Արամ Համպարյանը:
Ընդ որում, անցյալ տարվա հոկտեմբերին Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ֆոնին այն ժամանակ նախագահի թեկնածու Բայդենը հայտարարել էր. «Թրամփի վարչակազմը պետք է ամբողջությամբ կատարի և չհրաժարվի «Ազատության աջակցության ակտի» պահանջներից, որպեսզի դադարեցնի ռազմական տեխնիկայի հոսքը Ադրբեջան»։
«Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ ուղղումն ԱՄՆ Կոնգրեսն ընդունել է 1992 թվականին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի շրջափակման պատճառով և նախատեսում է Ադրբեջանին միայն մարդասիրական օգնության տրամադրում: Ըստ այդ ուղղման ԱՄՆ կառավարությանն արգելվում է օգնություն ցուցաբերել Արդբեջանի պաշտոնական կառույցներին, քանի դեռ այդ երկիրը «ակնհայտ քայլեր չի ձեռնարկել ՀՀ և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ բոլոր տեսակի շրջափակումների և ուժի կիրառման այդ հարձակողական ձևերի վերացման ուղղությամբ»։ Սակայն 2002թ․Կոնգրեսն ուղղում կատարեց 907-րդ բաժնում, որով թույլատրվում է նախագահի կողմից ակտի կասեցումը և ռազմական աջակցությունն Ադրբեջանին, ինչն էլ ամեն տարի անում է ԱՄՆ նախագահը։

Armenian National Committee of America Disappointed over Biden waiver of Resolution 907 Sanctions on Azerbaijan
President Joe Biden—who pointedly called on his predecessor to fully implement Section 907 sanctions against Azerbaijan—has moved to waive this US Congressional sanction, clearing the way for Biden-Harris Administration assistance to the oil-rich and anti-Armenian Aliyev regime, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
“American recognition of the Armenian Genocide comes with responsibilities, among them not arming or abetting Azerbaijan’s drive to complete this crime,” said ANCA Executive Director Aram Hamparian. “Any action by President Biden that greenlights U.S. aid to the Aliyev regime runs counter to his clear stand and, more profoundly, the spirit of his recent recognition of the Armenian Genocide.”
Section 907, enacted in 1992, establishes statutory restrictions on U.S. assistance to the Government of Azerbaijan “until the President determines, and so reports to the Congress, that the Government of Azerbaijan is taking demonstrable steps to cease all blockades and other offensive uses of force against Armenia and Nagorno-Karabakh [(Artsakh)].”
The Congress included a Section 907 waiver in the FY2002 Foreign Operations, Export Financing, and Related Programs Appropriations Act. The Section 907 waiver and subsequent annual extensions require a number of certifications, including that granting the waiver “will not undermine or hamper ongoing efforts to negotiate a peaceful settlement between Armenia and Azerbaijan or be used for offensive purposes against Armenia.” The White House—exercising this waiver authority—has provided U.S. assistance to Azerbaijan ever since, including, during the Trump Administration, high levels (nearly $120 million) of military and security aid. This assistance has been provided without clear and consistent Congressional notifications.