Ալիևի ելույթներն սպառնալիք են խաղաղությանն ու համերաշխությանը տարածաշրջանում. Արման Թաթոյան
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթներից է հրապարակել և գրառում կատարել.
«Ադրբեջանի նախագահի ապրիլի 20-ի հարցազույցով արմատավորվում է, որ Հայաստանում ու Արցախում ապրող սովորական մարդիկ, ողջ հայ ժողովուրդը բարբարոս են, ֆաշիստներ են, զզվելի են ու վայրագություններ կատարող են: Սա այն հարցազրույցն է, որով նա Հայաստանի ողջ բնակչության մասին խոսել է ուժի, պատերազմի բացահայտ սպառնալիքներով:
Փոխարենը՝ նա իր ելույթներում մշտապես համեմատությամբ ի ցույց է դնում Ադրբեջանի ժողովրդի առավելությունները, նրանց համարում դասով, բարոյականությամբ ու հոգեբանությանբ առավել բարձր: Այս ամենն իրականացնում է ի հաշիվ պատմական փաստերի բացահայտ աղավաղման: Այս գիծը հատկապես ուժգնացել է վերջերս:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հրավիրում է միջազգային, հատկապես՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող կառույցների ուշադրությունը Ադրբեջանի նախագահի այս ելույթներին և վարվող քաղաքականությանը:
Ակնհայտ է, որ խոսքը պետական մակարդակով հայատյացության ու թշնամանքի քարոզի, ռասիզմի և ֆաշիստական քաղաքականություն մասին է Հայաստանի ու Արցախի բնակչության, Հայ ժողովրդի նկատմամբ:
Հենց այս ելույթներն ու քաղաքականությունն են ադրբեջանական վայրագությունների ու դաժանությունների պատճառը, խոշտանգումների հիմքերը:
Դրանք սպառնալիք են խաղաղությանն ու համերաշխությանը տարածաշրջանում, խարխլում են մարդու իրավունքների համակարգի միջազգայնորեն ամրագրված հիմքերը:
Հակառակ նշված ելույթների՝ ՀՀ որևէ ժամանակաշրջանի իշխանություն երբևէ Ադրբեջանի ժողովրդի, Ադրբեջանում ապրող սովորական մարդկանց նկատմամբ ատելության կամ թշնամանքի, ֆաշիզմի քաղաքականություն չեն վարել ու չի վարում»:

Баку усиливает пропаганду превосходства над армянами: Татоян разобрал интервью Алиева
Власти Азербайджана усиливают пропаганду превосходства азербайджанцев над армянами, как народом. Об этом говорится в заявлении Омбудсмена (уполномоченного по правам человека) Армении Армана Татояна. Соответствующую запись он оставил в Facebook, передает Sputnik Армения
Татоян привел ряд высказываний президента Азербайджана Ильхама Алиева в адрес армян, которые он допустил во время интервью 30 апреля.
• "Проклятый враг сделал на этих землях все, разорил все дома. Армянское варварство невиданно".
• "В мировой истории было много войн, но такой жестокости и вражды, по-моему, в истории не было. Даже если сравнить со Второй мировой войной, тогда не совершалось такого варварства, религиозные памятники не разрушались. Армянский фашизм самый жестокий из тех, который был в какой-либо стране. Армянский фашизм уничтожен, и это сделал народ Азербайджана".
• "Сейчас, когда в Армении поднимают голову реваншистские силы, они должны знать, что в любой момент, когда понадобится, их голову размозжат. Мы не можем допустить, чтобы Армения вновь довела свою армию до такого состояния, чтобы она представляла для нас какую-либо угрозу. Если мы заметим что-либо подобное, мы вновь ее уничтожим".
Таким образом, на уровне руководства страны заявляется, что обычные люди, живущие в Армении и Арцахе, весь армянский народ – это варвары и фашисты, отмечает Татоян. Против целого народа звучит язык силы и открытой угрозы войны.
"В своих выступлениях он постоянно сравнивает превосходство народа Азербайджана, считая их выше по классу, по морали и психологии", — подчеркивает Татоян.
Подобные заявления усилились в последний период, также указал Омбудсмен, призвав внимание международного сообщества, особенно структур по правам человека, к политике официального Баку.
В завершение Татоян напомнил, что ни одна власть Армении, начиная с 1991 года, никогда не использовала против обычного населения Азербайджана заявления, содержащие межнациональную ненависть и фашизм.