ԱՄՆ պետքարտուղարը՝ Չինաստանի հետ հարաբերություններում առկա դժվարությունների մասին
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն հայտարարել է, որ չնայած վիճահարույց հարցերին, պետությունները չեն կարող չհամագործակցել Չինաստանի հետ:
Մեկնաբանելով Չինաստանի հետ հարաբերություններում «կարմիր գծեր» սահմանելու հնարավորությունը՝ Բլինքենն ասել է, որ ԱՄՆ-ն, այնուամենայնիվ, ստիպված է գործ ունենալ Պեկինի հետ:
«Մենք այն վիճակում չենք, որ հնարավորություն ունենանք չհամագործակցել Չինաստանի հետ: Այս հարաբերություններում լուրջ դժվարություններ կան՝ լինի դա կոնֆրոնտացիոն խաղաղություն, մրցակցային խաղաղություն, թե խաղաղություն համագործակցության հիման վրա»,- ասել է Բլինքենը CBS-ին տված հարցազրույցում:
Բլինքենը Չինաստանի և ԱՄՆ-ի միջև հարաբերությունների դժվարությունների թվում նշել է Սինցզյանում Չինաստանի քաղաքականության հարցը:
Վերջերս կտրուկ սրվել են արևմտյան երկրների, իրավապաշտպան կազմակերպությունների և լրատվամիջոցների կողմից Սինցզյանում Չինաստանի վարած քաղաքականության վերաբերյալ քննադատությունները: ԵՄ-ն, ԱՄՆ-ն, Կանադան և Մեծ Բրիտանիան պատժամիջոցներ են սահմանել Չինաստանի դեմ Սինցզյան քաղաքում ույղուրների իրավունքների ոտնահարման, ազգային փոքրամասնություններին ճնշելու և հարկադիր աշխատանքի օգտագործման մեղադրանքով: ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ ույղուրների դեմ Չինաստանի գործողությունները կարող են ցեղասպանություն համարվել: Չինաստանը կտրականապես մերժում է բոլոր մեղադրանքները:

Госсекретарь США рассказал о сложностях в отношениях с Китаем
Госсекретарь США Энтони Блинкен заявил, что несмотря на спорные вопросы, Штаты не могут не взаимодействовать с Китаем, передает РИА Новости.
Комментируя возможность провести "красные линии" в отношениях с Китаем, Блинкен сказал, что США в любом случае будут вынуждены иметь дело с Пекином.
"Мы не в том положении, чтобы не взаимодействовать с Китаем. В этих отношениях есть серьезные сложности, будь то конфронтационный мир, состязательный мир или мир на основе сотрудничества", - заявил Блинкен в интервью телеканалу CBS.
К сложностям в отношениях Китая и США Блинкен отнес, среди прочего, вопрос политики Китая в Синьцзяне.
В последнее время резко обострилась критика в отношении политики Китая в Синьцзяне со стороны западных стран, правозащитных организаций и СМИ. ЕС, США, Канада и Великобритания ввели санкции в отношении Китая по обвинению в нарушении прав уйгуров в Синьцзяне, притеснении этнических меньшинств и использовании подневольного труда. США заявляли, что действия Китая в отношении уйгуров можно расценивать как геноцид. Китай категорически отвергает все обвинения.