Ադրբեջանցի զինծառայողները խոշտանգել և սպանել են 19 հայ գերիների
Ադրբեջանցի զինծառայողները 44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո խոշտանգել և սպանել են 19 հայ գերիների: Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՄԻԵԴ-ում գերիների ու ռազմագերիների շահերի ներկայացուցիչ Արտակ Զեյնալյանը:
«2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սկսված արցախյան երկրորդ պատերազմի ընթացքում, ինչպես նաև 2020 թ-ի նոյեմբերի 9-ին կնքված եռակողմ համաձայնագրի ստորագրումից հետո, շարունակվել են գերեվարվել ազգությամբ հայ քաղաքացիական անձինք և զինծառայողներ:
Գերության մեջ հայտնված անձանցից 19-ը, խոշտանգվել ու սպանվել են ադրբեջանական զինծառայողների կողմից, ինչը համարվում է ռազմական հանցագործություն:
Ռազմագերիների, ազատազրկված անձանց խոշտանգելու, սպանելու փաստերի առնչությամբ դիմել ենք Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:

Armenian Human Rights Activist: Out of Captured Persons, 19 have been Tortured and Killed by Azerbaijani Servicemen
Out of the people who found themselves in captivity, 19 of them have been tortured and killed by Azerbaijani servicemen. This is what human rights activist Artak Zeynalyan wrote on his Facebook page.
NEWS.am presents the Facebook post in its entirety:
“On the protection of the rights of Armenian captives in the European Court of Human Rights
Armenian civilians and servicemen have continued to be captured during the second war that broke out in Artsakh on September 27, 2020 and after the signing of the trilateral agreement on November 9, 2020.
Out of the people who have been in captivity, 19 of them have been tortured and killed by Azerbaijani servicemen, and this is deemed to be a war crime.
We have addressed the European Court of Human Rights with facts showing that prisoners of war and imprisoned persons have been tortured and killed.
The following is the list of names of tortured and killed captives:
1. Eduard Shahgeldyan
2. Arsen Gharakhanyan
3. Benik Hakobyan
4. Elena Hakobyan
5. Serzhik Vardanyan
6. Ella Vardanyan
7. Genadi Petrosyan
8. Yurik Asryan
9. Misha Movsisyan
10. Anahit Movsisyan
11. Nina Davtyan
12. Misha Melkumyan
Servicemen:
13. Erik Mkhitaryan
14. Gagik Mkrtchyan
15. Arayik Poghosyan
16. Vardges Ghazaryan
17. Yuri Adamyan
18. Artur Manvelyan
19. Narek Babayan
People representing the interests of captives and prisoners of war in the European Court of Human Rights