ԱՄՆ-ը կդառնա առաջին երկրներից մեկը, որը կանդամակցի ԵՄ-ի պաշտպանական ծրագրին. Reuters
Եվրամիությունն ԱՄՆ-ին, Նորվեգիային և Կանադային կթույլատրի անդամակցել Անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում համագործակցության (PESCO) ռազմական ծրագրին, որն ուղղված է ուժերի տեղակայման օպերատիվ հնարավորությունների ընդլայնմանը: «ՏԱՍՍ»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Reuters գործակալությունը՝ հղում կատարելով Եվրամիության աղբյուրներին:
Միության անդամ երկրների պաշտպանության նախարարների կողմից այդ որոշման ընդունումը սպասվում է մայիսի 6-ին: «Այդ որոշումը շատ կարևոր է անդրատլանտյան համագործակցության և Եվրամիության երկրների և ՆԱՏՕ-ի գծով նրանց դաշակիցների միջև արդյունավետ փոխգործակցության համար»,- մեջբերում է գործակալությունն աղբյուրի խոսքը:
Նրա տվյալներով՝ PESCO-ի գլխավոր նպատակը ԵՄ-ի անդամների միջև տեղեկատվության փոխանակման գործընթացի կատարելագործումն է և սահմաններին բյուրոկրատական ընթացակարգերի թուլացումը, ներառյալ մաքսային կանոնների համաձայնեցումը՝ Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի ռազմական տեխնիկայի արագ ծավալման և անդրսահմանային տեղափոխման պարզեցված կարգի ապահովման համար:

США станут одной из первых стран, которые присоединятся к оборонной программе ЕС: Reuters
Европейский союз разрешит США, Норвегии и Канаде присоединиться к военной программе Постоянного структурированного сотрудничества в сфере безопасности и обороны (PESCO), направленной на расширение оперативных возможностей по развертыванию сил. Об этом в среду сообщило агентство Reuters со ссылкой на источник в ЕС, передает ТАСС
Принятие этого решения министрами обороны стран-членов сообщества ожидается 6 мая.
"Это очень важно для трансатлантического сотрудничества и эффективного взаимодействия между странами ЕС и их союзниками по НАТО", - приводит агентство слова источника.
По его данным, главная цель PESCO заключается в совершенствовании процесса обмена информацией между членами ЕС и ослаблении бюрократических процедур на границах, включая согласования таможенных правил для обеспечения быстрого развертывания и упрощенного порядка трансграничной переброски военной техники НАТО по Европе.