Սաակաշվիլին մտադիր է աշնանը Վրաստան վերադառնալ
Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին Deutsche Welle-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ այս տարի Վրաստանում իշխանափոխություն է ակնկալվում, հաղորդում է «Կոմերսանտ»-ը:
«Ամեն դեպքում, կառավարությունն այս տարի կփոխվի: Ես խելահեղ աջակցություն եմ վայելում», - ասել է նախկին նախագահը, ով Ուկրաինայի նախագահին կից բարեփոխումների ազգային խորհրդի գործադիր կոմիտեի ղեկավարն է:
Միխեիլ Սաակաշվիլին հիշեցրել է, որ «Վրացական երազանք» իշխող կուսակցության և «Միավորված ընդդիմության» միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, եթե աշնանը կայանալիք համայնքային ընտրությունների ժամանակ «Վրացական երազանք»-ը կուսակցական ցուցակներով 43 տոկոսից ավելի ձայն չհավաքի, ապա 2022 թվականին արդեն երկրում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ կկայանան:
«Ըստ էության, դա բարեփոխում է լինելու: Անձամբ ես և իմ կուսակցությունը կպատրաստվենք և թույլ չենք տա նրանց կործանել Վրաստանը»,- հայտարարել է Սաակաշվիլին:

Саакашвили намерен вернуться в Грузию осенью
В интервью европейскому ресурсу Deutsche Welle (DW) бывший президент Грузии Михаил Саакашвили заявил, что ожидает смены власти в Грузии в нынешнем году, передает ''Коммерсантъ''.
''В любом случае власть сменится уже в этом году. У меня сумасшедшая поддержка'',- сказал экс-президент, занимающий пост главы Исполнительного комитета национального совета реформ при президенте Украины.
Михаил Саакашвили напомнил, что согласно договоренности между правящей партией ''Грузинская мечта'' (ГМ) миллиардера Бидзины Иванишвили и ''Объединенной оппозицией'', если осенью в ходе муниципальных выборов ГМ не наберет по партийным спискам больше 43% голосов, то уже в 2022 году в стране пройдут внеочередные парламентские выборы. ''По сути, это будет референдум. Лично я и моя партия подготовимся и не дадим им (ГМ.- “Ъ”) возможность погубить Грузию'',- обещал третий президент страны.