G7-ի արտգործնախարարները Ռուսաստանի վերաբերյալ հայտարարություն են ընդունել
Լոնդոնում կայացած երկօրյա հանդիպումից հետո G7-ի արտգործնախարարները Ռուսաստանի վերաբերյալ հայտարարություն են ընդունել և կոչ են արել Մոսկվային ուկրաինական սահմաններին և Ղրիմում «իրավիճակի դեէսկալացիայի» միջոցներ ձեռնարկել։ Այս մասին հայտնում է Sputnik-ը:
«Մենք հաստատում ենք մեր հետաքրքրությունը Ռուսաստանի հետ կայուն և կանխատեսելի հարաբերությունների հարցում: Այնուամենայնիվ, մենք շարունակելու ենք զարգացնել մեր հավաքական կարողությունները՝ զսպելու Ռուսաստանի Դաշնության պահվածքը, որը սպառնում է գործող միջազգային համակարգին, այդ թվում՝ կիբեռմիջավայրում և ապատեղեկատվության ոլորտում: Մենք կշարունակենք համագործակցել Ռուսաստանի հետ տարածաշրջանային ճգնաժամերի և գլոբալ մարտահրավերների լուծման համար, ինչպիսիք են կլիմայի փոփոխությունը, զենքի վերահսկումը, ապառազմականացումը, չտարածումը, ինչպես նաև Արկտիկայում խաղաղ ու վստահ զարգացումը և շրջակա միջավայրի պաշտպանությունը»,- մեջբերում է գործակալությունը հայտարարության տեքստը։
G7-ը նաև «ծայրահեղ կարևոր» է համարում, որ ՌԴ-ն իր զորքերը հեռացնի Ուկրաինայի սահմանից, և ողջունում է «Ղրիմյան պլատֆորմի» գագաթաժողով ստեղծելու նախաձեռնությունը: Կոմյունիկեում նշվում է նաև, որ Ռուսաստանի դեմ եվրոպական պատժամիջոցների տևողությունը կախված է Մինսկի համաձայնագրերով ստանձնած պարտավորությունների լիարժեք կատարումից և «Ղրիմը Ուկրաինային վերադարձնելուց»:

Страны G7 приняли заявление по России
Главы МИД стран-участниц G7 по итогам двухдневной встречи в Лондоне приняли заявление, в котором подтвердили заинтересованность в стабилизации отношений с Россией, а также призвали Москву принять меры по "деэскалации ситуации" на украинских границах и в Крыму.
"Мы подтверждаем наш интерес в стабильных и предсказуемых отношениях с Россией, передает Sputnik.
Тем не менее, мы продолжим наращивать наши коллективные возможности по сдерживанию поведения РФ, которое угрожает сложившейся международной системе, в том числе в киберсреде и в области дезинформации. Мы продолжим сотрудничать с Россией в разрешении региональных кризисов и глобальных вызовов, таких как изменение климата, контроль за вооружениями, разоружение, нераспространение, а также мирное и уверенное экономическое развитие и защита окружающей среды в Арктике", – приводит текст заявления РИА Новости.
В коммюнике отмечается, что страны "семерки" обеспокоены "ухудшением ситуации с правами человека, систематическим давлением на оппозицию, правозащитников, независимое гражданское общество и медиа" в России. Также министры призвали Москву принять меры по "деэскалации ситуации" на украинских границах и в Крыму и соблюдать принципы ОБСЕ.
G7 также считает "критически важным", чтобы РФ отвела войска от украинской границы, и приветствует инициативу по созданию саммита "Крымской платформы". Также в коммюнике отмечается, что продолжительность европейских санкций в адрес России зависит от полного выполнения ею своих обязательств по минским соглашениям и "от возвращения Крыма Украине".