Ղրղզստանը փոխհատուցում կվճարի Տաջիկստանի հետ հակամարտությունում զոհվածների ընտանիքներին
Տաջիկստանի հետ հակամարտությունում զոհված Ղրղզստանի քաղաքացիների ընտանիքներին գրեթե 12 հազար դոլարի չափով փոխհատուցում կվճարվի: Այս մասին հայտնել է երկրի նախագահ Սադիր Ժապարովը սահմանամերձ Մաքսատ գյուղի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Առաջիկայում Բատկենի շրջանին հատուկ կարգավիճակ կտրվի, զոհվածների ընտանիքներին 1 միլիոն սոմերի (11.9 հազար դոլար) փոխհատուցում կվճարվի, օգնություն կտրամադրվի նաև տուժած ձեռներեցներին»,- մամուլի ծառայությունը մեջբերում է պետության ղեկավարի խոսքերը:
Հաղորդվում է, որ Ժապարովը տեղի բնակիչների հետ հանդիպել է ավերված դպրոցի տարածքում, որտեղ աղոթք է կարդացել բախումներում զոհերի համար:
«Նախագահը նշել է, որ այսօրվանից Մաքսատ գյուղում և մյուս տուժած գյուղերում շինարարական և վերականգնման աշխատանքներ կսկսեն, վնասված տների փոխարեն նոր ժամանակակից բնակարաններ կկառուցվեն»,- ընդգծել է մամուլի ծառայությունը:

Кыргызстан выплатит компенсацию семьям погибших в конфликте с Таджикистаном
Семьям погибших в конфликте с Таджикистаном граждан Кыргызстана выплатят компенсации в размере почти 12 тысяч долларов, сообщил во время встречи с жителями пограничного села Максат президент страны Садыр Жапаров, передает РИА Новости.
"В ближайшее время Баткенской области будет придан особый статус, семьям погибших выплатят компенсации в размере 1 миллион сомов (11,9 тысячи долларов, - ред.), содействие окажут и пострадавшим предпринимателям", - приводит слова главы государства его пресс-служба.
Как сообщается, Жапаров встретился с местными жителями на территории разрушенной школы, где сам прочитал молитву по погибшим в столкновениях.
"Президент отметил, что с сегодняшнего дня в селе Максат и других пострадавших селах начнутся строительно-восстановительные работы, вместо получивших повреждения домов воздвигнут новые современные жилища. Строительные работы предполагается завершить в течение двух месяцев. Также будут начаты работы по восстановлению разрушенных социальных и коммерческих объектов", - подчеркнули в пресс-службе.