Արցախ. գյուղատնտեսության զարգացման նոր հայեցակարգ կմշակվի
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 6-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն գյուղատնտեսության ոլորտի պատասխանատուների ու շրջանային վարչակազմերի ղեկավարների մասնակցությամբ:
Քննարկվել են Արցախի գյուղատնտեսական առկա ներուժի հնարավորինս արդյունավետ օգտագործմանն առնչվող հարցեր:
Նախագահ Հարությունյանի խոսքով՝ անցած տարվա սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի հետևանքով ստեղծված իրավիճակում անհրաժեշտ է փոխել մոտեցումները գյուղատնտեսական ոլորտի խնդիրների լուծման նկատմամբ և մշակել զարգացման նոր ռազմավարություն:
Երկրի ղեկավարի հանձնարարությամբ առաջիկա ամիսներին կմշակվի գյուղատնտեսության զարգացման նոր հայեցակարգ, որի հիմքում կլինեն 35 հազար հեկտար գյուղատնտեսական նշանակության հողերի նպատակային և ռացիոնալ օգտագործումը, տեղական գյուղարտադրանքով ներքին պահանջարկի բավարարումը և արտահանման հնարավորությունների ստեղծումը:

В Арцахе будет разработана новая концепция развития сельского хозяйства
6 мая президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел рабочее совещание с участием ответственных лиц сферы сельского хозяйства и руководителей районных администраций.
Об этом сообщает Главное информационное управление Аппарата президента Республики Арцах.
Обсуждались вопросы, касающиеся эффективного использования имеющегося сельскохозяйственного потенциала Арцаха.
По словам президента Арутюняна, в ситуации, сложившейся после войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха в сентябре прошлого года, необходимо изменить подходы к решению проблем сельскохозяйственной сферы и разработать новую стратегию развития.
По поручению главы государства в ближайшие месяцы будет разработана новая концепция развития сельского хозяйства, в основе которой будет целевое и рациональное использование 35 000 гектаров сельскохозяйственных земель, удовлетворение внутреннего спроса на местные сельхозпродукции и создание возможностей для экспорта.