ԱՄՆ-ն ուսումնասիրում է Ուկրաինային ցուցաբերվող օգնությունն ավելացնելու հնարավորությունը
Միացյալ Նահանգներն ուսումնասիրում է անվտանգության ոլորտում Ուկրաինային ցուցաբերվող օգնությունն ավելացնելու հնարավորությունը: Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ մայիսի 6-ին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար էնթոնի Բլինքենն Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ կայացած բանակցություններից հետո:
«Մենք ակտիվորեն ուսումնասիրում ենք անվտանգության ոլորտում մեր համագործակցությունն էլ ավելի խորացնելու հնարավորությունը, ինչպես նաև (այդ ոլորտում) Ուկրաինային օգնության ցուցաբերումը»,- ասել է Բլինքենը համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Մայիսի 6-ին անցկացվում է Բլինքենի՝ Կիև կատարած երկօրյա այցի պաշտոնական մասը, որում բանակցություններ են պլանավորված Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու, վարչապետ Դենիս Շմիգալի և ԱԳ նախարար Դմիտրի Կուլեբայի հետ:

США изучают возможность увеличения помощи Украине
Соединенные Штаты изучают возможность увеличения помощи Украине в сфере безопасности, заявил в четверг госсекретарь США Энтони Блинкен по итогам переговоров с украинским президентом Владимиром Зеленским.
"Мы активно изучаем возможность еще большего усиления нашего сотрудничества в сфере безопасности, а также оказания помощи Украине (в этой сфере)", - сказал Блинкен на совместной пресс-конференции, передает РИА Новости
У Блинкена в четверг проходит официальная часть его двухдневного визита в Киев, где у него запланированы переговоры президентом Украины Владимиром Зеленским, премьером Денисом Шмыгалем и главой МИД Дмитрием Кулебой.
Госсекретарь США стал первым представителем администрации президента Джо Байдена, посетившим Украину.