Անհրաժեշտ է վերականգնել խաղաղ գործընթացը՝ ԼՂ հակամարտության վերջնական կարգավորմանը հասնելու նպատակով. Փաշինյանը՝ Սերգեյ Լավրովին
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
ուրախ եմ ձեզ հետ հանդիպման և Հայաստանի կառավարությունում ձեզ ողջունելու հնարավորության համար:
Մեր երկրների միջև փոխհարաբերությունները դաշնակցային բնույթ են կրում և կառուցվում են ռազմավարական գործընկերության սկզբունքի և մեր ժողովուրդների եղբայրական հարաբերությունների վրա: Ուրախ եմ արձանագրել, որ վերջին ամիսներին մեր հարաբերություններն էլ ավելի են ամրապնդվել՝ հերթական անգամ անցնելով ամրության փորձությունը:
Դժվար պահին Ռուսաստանի Դաշնությունը մեզ օգնության ձեռք մեկնեց և օգնեց լուծել այն խնդիրները, որոնք առաջացել էին համավարակի և Ղարաբաղի դեմ ագրեսիայի հետևանքով: Ռուսաստանի Դաշնության ջանքերի շնորհիվ հաջողվեց կանգնեցնել պատերազմական գործողությունները և հասնել մեր տարածաշրջանում իրավիճակի լարվածության էական նվազեցման: Այսօր Լեռնային Ղարաբաղում ռուսաստանյան խաղաղապահների ներկայությունը Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության ամուր երաշխիք է հանդիսանում:
Առանձնահատուկ ցանկանում եմ ընդգծել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի՝ Վլադիմիր Վլադիմիրի Պուտինի դերը տարածաշրջանում խաղաղության ձեռքբերման հարցում, ինչպես նաև նրա ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղի կենսագործունեության համար պայմանների ստեղծման ուղղությամբ:
Այս առումով կցանկանայի վստահեցնել, որ Հայաստանն այսուհետ ևս կշարունակի ձեռնարկել բոլոր միջոցները՝ ուղղված այն պայմանավորվածությունների կյանքի կոչմանը, որոնք ձեռք են բերվել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարություններով:
Պատրաստ ենք նաև առավելագույն ջանքեր գործադրել՝ կողմերի միջև, եռակողմ ձևաչափով, կառուցողական երկխոսություն ապահովելու համար:
Սակայն պետք է նշեմ, որ Ադրբեջանի գործողությունները բոլորովին էլ չեն նպաստում եռակողմ երկխոսության առաջընթացին: Բաքվի գործողությունները, որը մանիպուլացնում է ռազմագերիների վերադարձի հարցը, իրականացնում է հակահայկական վակխանալիա, Հայաստանի նկատմամբ տարածքային նկրտումներ է հայտնում և հիմա էլ սկսել է ոչնչացնել հայ ժողովրդի մշակութային ու կրոնական ժառանգությունը, հակառակը, ուղղված են տարածաշրջանում իրավիճակի լարմանը և պայմանավորվածությունների տապալմանը:
Այս համատեքստում կցանկանայի գոհունակությամբ նշել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործողությունները, որի վերջին հայտարարությունը, ըստ էության, արձագանք է Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշմանը:
Համանախագահների՝ ապրիլի 13-ի հայտարարության մեջ արտահայտված դիրքորոշումը համահունչ է այսօր առկա հիմնական խնդիրների առնչությամբ մեր դիրքորոշմանը: Այս առումով ցանկանում եմ ընդգծել մեր դիրքորոշումն առ այն, որ անհրաժեշտ է վերականգնել խաղաղ գործընթացը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական կարգավորմանը հասնելու նպատակով, համանախագահների կողմից առաջարկված սկզբունքների հիման վրա:
Հարգելի Սերգեյ Վիկտորի,
ևս մեկ անգամ ողջունում եմ Ձեզ և վստահ եմ, որ այսօր մենք կառուցողական և արդյունավետ բանակցություններ կունենանք»:
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ասել է.
շատ շնորհակալ եմ:
Հերթական անգամ Երևան այցի առաջին իսկ պահից մենք զգում ենք հայ ժողովրդի, մեր բարեկամների ջերմ վերաբերմունքը: Շնորհակալ ենք Ձեզ այն ուշադրության համար, որն անձամբ Դուք եք հատկացնում մեր պատվիրակությանը:
Այսօր ձեզ հետ շփումների շրջանակում ունեցանք շատ մանրամասն, առարկայական, վստահելի բանակցություններ՝ մեր երկկողմ հարաբերությունների բոլոր հարցերի, տարածաշրջանային խնդիրների, միջազգային կառույցներում համագործակցության շուրջ և հերթական անգամ ընդգծեցինք մեր փոխգործակցության բոլոր ոլորտներում դաշնակցային կապերի, ռազմավարական գործընկերության առանձնահատուկ նշանակությունը:
Ձեր և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի միջև քաղաքական երկխոսությունը, անգամ համավարակային այս տարում, բավական ինտենսիվ է: Դուք երկու անգամ մանրակրկիտ շփվել եք Մոսկվայում հանդիպումների ընթացքում, բազմիցս հեռախոսազրույցներ եք ունեցել, և Վլադիմիր Վլադիմիրի Պուտինը Ձեզ ամենաջերմ բարեմաղթանքներն է փոխանցում՝ մաղթելով հաջողություններ ձեր երկրի զարգացման և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գծով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կենսագործման ուղղությամբ Ձեր գործունեության մեջ:
Գալիք տարում մենք նշում ենք մեր դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը, Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության հիմնարար պայմանագրի 25-ամյակը: Այն առանցքային փաստաթուղթ է, որը սահմանում է մեր երկարաժամկետ հարաբերությունները, և որն արդեն հետևողականորեն իրագործվում է բոլոր ուղղություններով՝ լինի դա տնտեսություն, քաղաքական կապեր, կամ ռազմական, ռազմատեխնիկական համագործակցություն:
Մենք հավատարիմ ենք մեր դաշնակցի՝ Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության ապահովմանը: Այդ մասին խոսվել է և՛ նախագահ Պուտինի հետ Ձեր ունեցած զրույցներում, և՛ այն շփումներում, որոնք պարբերական և ինտենսիվ են մեր պաշտպանական գերատեսչությունների միջև: Այստեղ նույնպես որևէ կասկած լինել չի կարող:
Շատ ենք գնահատում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: Շնորհակալ ենք Ձեզ այն բանի համար, որ Դուք ընդգծում եք Ռուսաստանի և անձամբ նախագահ Պուտինի դերն այն ջանքերում, որոնք թույլ տվեցին կանգնեցնել ռազմական գործողությունները և համաձայնեցնել բոլոր կողմերի հետագա գործողությունների կայուն շրջանակը:
Ամենաակտիվ կերպով աջակցում ենք Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի մակարդակով եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեությանը, որոնք զբաղվում են գործնականում այս փուլում ամենանշանակալի հարցերով՝ տնտեսական, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմամբ, ինչը գործնականում թույլ կտա ոչ միայն քաղաքական մակարդակով, ինչպես դա արդեն արվել է, վերջ դնել Հայաստանի շրջափակմանը և ապահովել տարածաշրջանի բոլոր պետությունների փոխշահավետ փոխգործակցությունը՝ ի նպաստ համընդհանուր շահի:
Անկասկած, մենք կշարունակենք Լեռնային Ղարաբաղում մեր խաղաղապահ առաքելության ջանքերը: Եռակողմ պայմանավորվածությունն ապահովում է մեր խաղաղապահների լիազորությունները՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության ապահովման և Լաչինի միջանցքի գործելու առումով: Մեր խաղաղապահները, իհարկե, կանեն ամեն ինչ, որպեսզի լուծեն մնացած հարցերը՝ կապված շփման հստակ գծի որոշման, դրա անցնելու հարցով փոխշահավետ պայմանավորվածությունների ապահովման հետ: Եվ, անկասկած, Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև դելիմիտացիա, դեմարկացիա հնարավոր կլինի, երբ այս բոլոր քայլերն իրագործվեն:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահների հետ համատեղ մենք շարունակում ենք հանդես գալ բոլոր հումանիտար հարցերի լուծման, այդ թվում՝ պահվող անձանց վերադարձի գործընթացն ավարտելու դիրքերից: Հասկանում ենք այդ քայլի խորհրդանշական, հոգեբանական նշանակությունը և վստահ ենք, որ մոտ ժամանակներս կկարողանանք լուծել այդ խնդիրը: Դա դրական, կառուցողական մթնոլորտ կստեղծի վերջնական կարգավորման հետագա բոլոր հարցերում առաջ շարժվելու համար: Ամեն կերպ կաջակցենք այդ հարցերի լուծմանը բոլոր ձևերով, ձևաչափերով՝ և՛ նախորդ տարվա նոյեմբերի և այս տարվա հունվարի եռակողմ հայտարարությունների իրականացման գծով, և՛ ամեն կերպ կխթանենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ հնարավորինս դրական մթնոլորտի ձևավորմանը միտված գործունեությունը՝ մնացած բոլոր հարցերի հետագա լուծման նպատակով:
Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ՝ Ձեր կողմից ընդունելության այս հնարավորության համար: Համոզված եմ, որ և՛ Ձեզ հետ, և՛ ԱԳՆ-ում այսօր մեր ունեցած բանակցությունների արդյունքները թույլ կտան առաջ մղել մեր դաշնակցային հարաբերությունները բոլոր ուղղություններով:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների օրակարգին և զարգացմանը վերաբերող հարցեր, անդրադարձել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին և հումանիտար հարցերի կարգավորմանը: Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի և ՌԴ արտգործնախարարի նշած ուղղություններով քայլերի և անելիքների շուրջ:
Նիկոլ Փաշինյանը Սերգեյ Լավրովի ուշադրությունը հրավիրել է Ադրբեջանի կողմից շարունակվող հակահայկական հռետորաբանության վրա և անդրադարձել Բաքվում բացված, այսպես կոչված, «ռազմավարի պուրակին», որտեղ ներկայացված են հայատյաց, արժանապատվությունը նսեմացնող բովանդակությամբ ցուցադրություններ՝և անընդունելի համարելով այդ գործում երեխաների, դպրոցականների ներգրավումը, ինչը և այսօր արվում է Ադրբեջանի կողմից:
ՌԴ արտգործնախարարը կարևորել է տարածաշրջանում կառուցողական մթնոլորտի և երկխոսության ձևավորման ուղղությամբ համատեղ ջանքերը: Սերգեյ Լավրովը նաև արդյունավետ է գնահատել հայաստանցի իր գործընկերոջ հետ ունեցած բանակցությունները և կիսվել այսօր Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր իր այցից տպավորություններով՝ նշելով, որ Ռուսաստանը մշտապես բարեկամ հայ ժողովրդի կողքին է:

The Peace Process Needs to be Resumed in Order to Reach a Final Settlement of the Nagorno-Karabakh conflict: Nikol Pashinyan to Sergey Lavrov
Acting Prime Minister Nikol Pashinyan received a delegation led by RF Foreign Minister Sergey Lavrov.
Greeting the guests, Nikol Pashinyan said:
“Dear Sergey Viktorovich,
I am delighted to welcome you to the Government of Armenia. The relations between our countries are of allied nature; they are structured around the principle of strategic partnership and underpinned by our peoples’ fraternal relations.
It is my pleasure to emphasize that our bilateral relations have become even stronger in recent months as they stood another test of viability.
At this difficult time for Armenia, the Russian Federation reached out to help us solve the problems that had emerged due to the global pandemic and Azerbaijan’s aggression against Karabakh. Thanks to Russia’s efforts, we managed to halt the hostilities and achieve a tangible reduction in regional tensions. The presence of Russian peacekeepers in Nagorno-Karabakh is a powerful pledge of security in Nagorno-Karabakh.
I wish to make special mention of the role played by the President of the Russian Federation, Vladimir Putin, in reinstating peace in the region, as well as for his efforts to provide favorable conditions for the functioning of Nagorno-Karabakh. In this regard, I would like to assure you that Armenia will continue to take all necessary measures to implement the agreements reached through the trilateral statements of November 9, 2020 and January 11, 2021.
We are also ready to make every effort to foster a constructive dialogue between the parties on a tripartite scale. However, I must say that Azerbaijan’s demarches may jeopardize the ongoing dialogue. I mean Baku’s actions aimed at manipulating the clause of return of prisoners of war, fomenting Armenophobia, setting forth territorial claims to Armenia, destroying the cultural and religious heritage of the Armenian people, which tend to escalate the regional situation and break the tripartite agreements.
In this context, I would like to note with satisfaction the steps taken by the OSCE Minsk Group Co-Chairs, whose latest statement came as a strong response to Azerbaijan’s non-constructive stance. The Co-Chairs’ position, as reflected in the April 13 statement, goes in tune with Armenia’s approaches to today’s primary challenges. In this context, I would like to reaffirm our position that the peace process needs to be resumed in order to reach a final settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, based on the principles proposed by the Co-Chairs.
Sergey Viktorivich,
I once again welcome you to Armenia, I am confident that we will have constructive and effective talks.”
RF Foreign Minister Sergey Lavrov said:
“Dear Nikol Vovayevich, thank you very much. Since the very first moment of our visit to Yerevan, we have felt the warm attitude of our friends, the Armenian people. Thank you for the attention you are personally paying to our delegation.
Amid our developing contacts with you, today we held in-depth, substantive and confidence-based talks on all issues of bilateral relations, on regional issues and on cooperation in international organizations. We reaffirmed the particular importance of our allied ties and strategic partnership in all areas of interaction.
You have been engaged in extensive political dialogue with the President of the Russian Federation even in this pandemic year. You had detailed conversations twice during meetings held in Moscow and talked over the phone many times. President Putin conveys to you his warmest wishes of success in your efforts to develop your country and implement the agreements reached on the Nagorno-Karabakh settlement.
Next year marks 30 years of our diplomatic relations, and 25 years of the basic and fundamental Treaty of Friendship, Cooperation and Mutual Assistance. This is a key document, which defines our relations for many years ahead and is being consistently implemented in all areas of mutual interest - economy, political ties, military and military-technical cooperation.
We are committed to ensuring the security of our ally, the Republic of Armenia. This was discussed during your contacts with President Putin, and as part of regular interaction between our defense agencies. There can be no doubt about this either.
We appreciate the agreements on the Nagorno-Karabakh settlement. We are grateful to you for noting the role played by Russia and President Putin personally in halting the hostilities and establishing a sustainable framework for further action by all sides.
We strongly support the activities of the Trilateral Working Group at the level of Deputy Prime Ministers of Russia, Armenia and Azerbaijan, who are engaged in important and perhaps the most significant at this stage issues of unblocking economic and transport communications, which will make it possible to end the blockade of Armenia and ensure mutually beneficial interaction of all countries in the region for the common benefit in practice (not only at the political level, as this has already been done).
Of course, our peacekeeping contingent will continue its efforts in Nagorno-Karabakh. The Trilateral Agreement determines the peacekeepers’ powers in terms of ensuring the security of the people of Nagorno-Karabakh and the functioning of the Lachin corridor.
Our peacekeepers will do their best to resolve the remaining issues related to determining the exact line of contact, achieving mutually beneficial agreements on its passage. Delimitation, demarcation of the border between Armenia and Azerbaijan will be possible as soon as all these steps are implemented.
Together with the other OSCE Minsk Group Co-Chairs, we continue to advocate for the resolution of humanitarian issues, including the repatriation of persons held in detention. We understand the symbolic and emotional significance of this step.
We are confident that we will be able to resolve this problem in the near future. This will create a positive, constructive atmosphere for moving forward on all issues leading to a final settlement. We will help you address these problems in all formats by implementing the trilateral statements.
We will in every possible way stimulate the activities of the OSCE Minsk Group Co-Chairs in order to build the most favorable atmosphere conducive to the settlement of the remaining issues.
Thank you again for the opportunity to be hosted by you. I am convinced that the results of today’s talks held at the Foreign Ministry and with you will help us advance our allied relations in all areas. Thank you.”
The interlocutors discussed issues related to the current agenda and the prospects of the Armenian-Russian allied relations, to the situation around Nagorno-Karabakh and the settlement of humanitarian issues. The sides discussed the steps to take in the directions specified by the Acting Prime Minister of the Republic of Armenia and the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation.
Nikol Pashinyan drew Sergey Lavrov’s attention to Azerbaijan’s continued anti-Armenian rhetoric, and in this context, referred to the so-called Trophy Park, recently opened in Baku, which features Armenian-phobic exhibits. Pashinyan called unacceptable the participation of children and schoolchildren in this process.
The Russian Foreign Minister stressed the importance of joint efforts towards creating a constructive atmosphere and dialogue in the region. Sergey Lavrov described the talks held with his Armenian counterpart as quite effective and shared his impressions of today’s visit to the Armenian Genocide Memorial, stressing that Russia will always stand by the friendly Armenian people.