Հնդկաստանը նոր հակառեկորդ է սահմանել մեկ օրում COVID-19-ով հիվանդացածների թվով
Հնդկաստանը հերթական հակառեկորդն է սահմանել կորոնավիրուսով նոր հիվանդացածների թվով. անցած օրվա ընթացքում երկրում հայտնաբերվել է հիվանդության 414,1 հազար նոր դեպք: Այդ մասին հաղորդել է Հնդկաստանի առողջապահության նախարարությունը:
Երկիրն աշխարհում երկրորդ տեղում է կորոնավիրուսի հայտնաբերված դեպքերի թվով, COVID-19-ով հիվանդացածների ընդհանուր թիվը երկրում գերազանցել է 21,4 միլիոնը: Ապաքինվել է ավելի քան 17,6 միլիոն մարդ, կորոնավիրուսից և ուղեկցող հիվանդություններից մահացել է 234 հազար մարդ:
Արդեն անընդմեջ երկու շաբաթից ավելի է, որ նոր հիվանդացածների թիվը մեկ օրում գերազանցում է 300 հազարը, ավելի շատ, քան աշխարհի ցանկացած այլ երկրում, և արդեն երեք անգամ կազմել է 400 հազարից ավելի:
Առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ երկրի նահանգների թվում հիվանդացածների քանակով առաջատարը մնում է Մահարաշտրան. անցած օրվա ընթացքում այնտեղ հայտնաբերվել է 62,1 հազար վարակված, ընդամենը նահանգում բժշկական օգնություն է ստանում ավելի քան 641 հազար մարդ:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) մարտի 11-ին COVID-19 նոր կորոնովիրուսային վարակի բռնկումը հայտարարել է համավարակ, հաղորդել է ՌԻԱ Նովոստին:

Индия установила антирекорд по числу заболевших COVID-19 за сутки
Индия установила очередной антирекорд по числу новых заболевших коронавирусом, за минувшие сутки в стране выявлено 414,1 тысячи новых заболевших, сообщает минздрав Индии, передает РИА Новости.
Страна находится на втором месте в мире по числу выявленных случаев коронавируса. Согласно последним данным минздрава, общее число заболевших COVID людей в стране превысило 21,4 миллиона. Выздоровели более 17,6 миллиона человек, умерли от коронавируса и сопутствующих заболеваний 234 тысячи человек.
Рост числа заболевших в Индии продолжается с середины февраля, в результате чего число лечащихся от COVID-19 увеличилось до более чем 3,6 миллиона. Число новых заболевших уже более двух недель подряд превышает 300 тысяч человек в сутки – больше, чем в любой другой стране мира, и уже три раза составляло более 400 тысяч.
По данным минздрава, лидером среди штатов страны по числу заболевших остается Махараштра – за минувшие сутки там выявлены 62,1 тысячи заболевших, всего в штате медпомощь получают более 641 тысячи человек. Следом за Махараштрой наибольшее число новых случаев заболевания выявлено в штатах Карнатака (49 058), Керала (42 464), Уттар-Прадеш (26 622) и Тамилнад (24 898).
При этом минздрав отметил, что прививку от коронавируса в Индии получили более 164 миллионов человек, за последние сутки число вакцинированных выросло на 2,3 миллиона.