Հայաստանը վերադարձրել է ադրբեջանցի բոլոր ռազմագերիներին. Աննա Նաղդալյան
Հարց. Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք գերիների խնդրի վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մայիսի 5-ի հայտարարությունը և միջազգային գործընկերների արձագանքները: Որոշ հայտարարություններում հնչում է բոլոր կողմերից գերիների ազատ արձակման կոչ: Կա՞ն արդյոք Հայաստանում ադրբեջանցի ռազմագերիներ կամ այլ ձերբակալվածներ:
Պատասխան. Հայաստանը ամբողջությամբ կատարել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ 8-րդ կետով ստանձնած իր պարտավորությունները և վերադարձրել ադրբեջանցի բոլոր ռազմագերիներին, այդ թվում՝  2014թ. անչափահասի սպանության համար դատապարտված երկու անձանց:
Ադրբեջանի վրա տարբեր երկրների և միջազգային կազմակերպությունների օրեցօր աճող ճնշումը ցույց է տալիս, որ ձևավորվում է միջազգային հանրության կոնսենսուս հայ ռազմագերիների և պատանդի կարգավիճակում գտնվող քաղաքացիական անձանց շուտափույթ հայրենադարձման վերաբերյալ՝ միջազգային հումանիտար իրավունքի պահանջներին համաձայն:
Հարց. Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք նաև Ադրբեջանի կողմից հնչեցվող մեղադրանքները՝ արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ անհայտ կորած անձանց և ականապատման մասին տեղեկատվություն չտրամադրելու վերաբերյալ:
Պատասխան. Գերիների ազատ արձակման հարցում օրեցօր ուժեղացող միջազգային ճնշման լույսի ներքո Ադրբեջանը փորձում է առաջ քաշել կեղծ օրակարգեր՝ արդարացում փնտրելով իր իսկ կողմից ստանձնած մարդասիրական պարտավորությունների չկատարման համար:
Հայաստանը մշտապես պատրաստակամ է համագործակցել միջազգային գործընկերների հետ՝ մարդասիրական բնույթի խնդիրների լուծման ուղղությամբ:

Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia Anna Naghdalyan today answered questions from several media outlets.
Question: How would you comment on the May 5 statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs on the issue of prisoners of war and the reactions of international partners? Some statements include calls to all the sides to the release of prisoners of war. Are there any Azerbaijani prisoners of war or other detainees in Armenia?
Answer: Armenia has fully implemented its obligations under the Article 8 of the November 9, 2020, trilateral statement and retruned all Azerbaijani prisoners of war, including two persons convicted of the murder of a minor in 2014.
The growing pressure on Azerbaijan from various countries and international organizations demonstrated that a consensus is being formed within the international community on the immediate repatriation of Armenian prisoners of war and captured civilians in accordance with the requirements of international humanitarian law.
Question: How would you comment on the accusations made by Azerbaijan about not providing information on missing persons of the first Artsakh war and mining issues?
Answer: In the light of growing international pressure on the release of prisoners of war, Azerbaijan is trying to put forward fake agendas, seeking excuses for not fulfilling its humanitarian obligations.
Armenia is always willing to cooperate with international partners in addressing humanitarian issues.