ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը կոչ է անում խուսափել նոր «Սառը պատերազմից»
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը կոչ է արել ամեն գնով խուսափել նոր «Սառը պատերազմից», փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Այսօր Գլխավոր ասամբլեայում ոչ պաշտոնական երկխոսություն է ընթանում կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի թեկնածուի հետ։ Այս պահին միակ թեկնածուն Գուտերեշն է։ ՄԱԿ-ի ներկայիս գլխավոր քարտուղարի լիազորությունների հնգամյա ժամկետը լրանում է 2021 թվականի դեկտեմբերի 31-ին: Ավելի վաղ պաշտոնապես մեկնարկել էր նոր գլխավոր քարտուղարի նշանակման գործընթացը։
Գուտերեշն իր խոսքում մասնավորպաես նախազգուշացրել է նոր աշխարհառազմավարական բաժանման և տերությունների միջև հարաբերությունների դիսֆունկցիայի վտանգի մասին:
«Մենք պետք է ամեն գնով խուսափենք նոր «Սառը պատերազմից»։ Եվ մենք պետք է հաղթահարենք ազգային ինքնիշխանության և մարդու իրավունքների միջև կեղծ հակասությունները՝ ձևավորելով մարդու իրավունքների, դրանց անբաժանելիության և համընդհանուրության ամբողջական պատկերացում»,- ասել է Գուտերեշը։

Генсек ООН призвал любой ценой избежать новой холодной войны
В пятницу проходит неформальный диалог в Генассамблее с кандидатом на пост генерального секретаря организации. Единственным кандидатом на данный момент является Гутерреш. Пятилетний срок действующего генерального секретаря ООН истекает 31 декабря 2021 года. Ранее был дан официальный старт процессу назначения нового генсека.
Гутерреш указал, что предупреждал об опасности нового геостратегического разделения и дисфункции отношений между державами. По его словам, это осложнило бы международное сотрудничество в момент, когда оно нужно больше всего.
"Мы должны любой ценой избежать новой холодной войны. И мы должны преодолеть ложное расхождение между национальным суверенитетом и правами человека, сформировав целостный взгляд на права человека, их неделимость и универсальность", - сказал Гутерреш.