Ռազմական համալսարանում բացվել է ռուսաց լեզվի ուսուցման լսարան
Մայիսի 7-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանը ՊՆ Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանում մասնակցել է ռուսաց լեզվի ուսուցման լսարանի բացման արարողությանը: Միջոցառմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
Շնորհավորելով ռազմական համալսարանի դասախոսական կազմին և կուրսանտներին լսարանի բացման կապակցությամբ, Վաղարշակ Հարությունյանը նշել է, որ բարեկամ երկու պետությունների դաշնակցային հարաբերությունները և ռազմական համագործակցության բարձր մակարդակը շեշտադրում են մշակութային կապերի, այդ թվում նաև՝ լեզվի իմացության կարևորությունը: Հիշեցնելով, որ ընդամենը երկու օր անց՝մայիսի 9-ին,  նշվելու է ֆաշիզմի դեմ տարած միասնական հաղթանակի հերթական տարեդարձը, Վաղարշակ Հարությունյանը համոզմունք էհայտնել, որ նորաբաց լսարանում  կվերապատրաստվեն Մեծ Հայրենականի հաղթանակը կերտած հայազգի մարշալների ևզորահրամանատարների արժանի հետնորդներ:
Ռազմական համալսարանի կուրսանտների հետ մեկտեղ ռուսաց լեզվի ուսուցման լսարանում իրենց գիտելիքները կհամալրեն նաև ՌԴ ռազմաուսումնական բարձրագույն հաստատություններ դիմող սպաները:
ՀՀ ՊՆ Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի ռուսաց լեզվի ուսուցման լսարանը կրելու է ռուս անվանի զորահրամանատարԱլեքսանդր Սուվորովի անունը:

В Военном университете имени В.Саркисяна открыт кабинет русского языка имени Суворова
Министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян 7 мая в Военном университете имени В.Саркисяна принял участие в церемонии открытия учебного кабинета русского языка. В мероприятии также принял участие Чрезвычайный и Полномочный посол Российской Федерации в Республики Армения Сергей Копыркин.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МО Армении, поздравив профессорско-преподавательский состав военного университета с открытием учебного кабинета, Вагаршак Арутюнян отметил, что союзнические отношения между двумя дружественными странами и высокий уровень военного сотрудничества подчеркивают важность культурных связей, в том знания языков.
Напомнив, что всего через два дня, 9 мая, будет отмечаться очередная годовщина совместной победы над фашизмом, Вагаршак Арутюнян выразил уверенность, что достойные потомки армянских маршалов и военачальников, добившихся победы в Великой Отечественной войне, пройдут подготовку во вновь открывшемся кабинете.
Вместе с курсантами военного университета офицеры, поступающие в высшие военные учебные заведения Российской Федерации, будут развивать свои знания на уроках русского языка.