ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանատունը դատապարտել է վանդալիզմի ակտը Յարոսլավլի շրջանում հայկական գերեզմանատան նկատմամբ
Ռուսաստանի Դաշնությունում ՀՀ դեսպանությունը դատապարտել է Յարոսլավլի շրջանում հայկական գերեզմանատան նկատմամբ կատարված վանդալիզմի ակտը:
«Ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ Յարոսլավլի մարզի Յարոսլավլի շրջանի Կուրբա գյուղում անհայտ անձինք վանդալիզմի ակտ են կատարել հայկական գերեզմանատան տարածքում գտնվող գերեզմանաքարերի նկատմամբ: Այդ սրբապղծության արդյունքում վնասվել է մոտ 50 գերեզմանաքար:
Մենք դատապարտում ենք Կուրբա գյուղի հայկական գերեզմանատան տարածքում գտնվող գերեզմանաքարերի նկատմամբ վանդալիզմի ակտը:
Կարծում ենք, որ այս հստակ սադրիչ գործողությունը ոտնձգություն է հոգևոր արժեքների նկատմամբ և կարող է հանգեցնել տարբեր հետևանքների՝ բացասաբար ազդելով միջէթնիկական ներդաշնակությունը պահպանելու ջանքերի վրա: Վստահ ենք, որ Յարոսլավլի մարզի իրավապահ մարմինները կձեռնարկեն բոլոր անհրաժեշտ քայլերը հանցագործներին հնարավորինս շուտ պատասխանատվության ենթարկելու համար: Այս առումով մենք մշտական ​​կապի մեջ ենք իրավապահ մարմինների և տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ:
Նման գործողությունները պետք է համապատասխանաբար դատապարտվեն, որպեսզի խուսափենք դրանց կրկնությունից », - ասվում է դեսպանության մեկնաբանության մեջ:

Embassy of Armenia in Russia Condemns Act of Vandalism against Armenian Cemetery in Yaroslavl Region
The Armenian Embassy in the Russian Federation made a comment in connection with the act of vandalism against the Armenian cemetery in the Yaroslavl region.
"According to the information received, in the village of Kurba, Yaroslavl District, Yaroslavl Region, unknown persons committed an act of vandalism against the gravestones on the territory of the Armenian cemetery. As a result about 50 gravestones were damaged.
We condemn the act of vandalism against the gravestones on the territory of the Armenian cemetery in the village of Kurba.
We are convinced that the law enforcement agencies of the Yaroslavl Region will take all the necessary steps to bring the perpetrators to justice as soon as possible. In this regard, we are in constant contact with law enforcement agencies and representatives of local authorities'', the statement reads.