ԱԺ նախագահն իր անհամաձայնությունը կամ դժգոհությունն էր հայտնում․ Արման Թաթոյան
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում անդրադարձել է օրերս ԱԺ-ում տեղի ունեցած միջադեպին, երբ «Իմ քայլը» խմբակցության անունից ելույթ ունեցող Մարիա Կարապետյանի քննադատությանը Թաթոյանի արձագանքից հետո ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը դահլիճում ՄԻՊ-ի հետ փորձել էր պարզաբանել հարցը, հաղորդում է news.am-ը։
«Ցանկություն չունեմ անդրադառնալու, ԱԺ նախագահը իր անհամաձայնությունը կամ դժգոհությունն էր հայտնում, և ես ասեցի, որ անհատ պատգամավորների խոսքը և այլն ամբողջը կախված էր վերջին՝ խմբակցության անունից ելույթից։ Ստացվում էր, որ դրական ապահովելու շղարշը կար, բայց քաղաքական իշխանության իրական դիրքորոշումը բոլորովին այլ է»,- ասաց նա։
Դիտարկմանը, թե ՄԻՊ-ին գովում է ընդդիմությունը, ասում են՝ Սահմանադրական կարգի տապալումը, իրանց անդամները մտնում շենքը ջարդում են, դա չեք տեսնում, Արման Թաթոյանն արձագանքեց․ «Էդմոն Մարուքյանն ու իր խմբակցությունը ընդդիմություն են և դրական խոսքեր էին ասում, իրանք մտե՞լ էին կառավարության շենք։ Մի՛ ընդհանրացրեք, ընդդիմություն եք ասում, Էդմոն Մարուքյանը մտե՞լ էր կառավարության շենք, թե՞ հանգստացնում էր»։
Հիշեցնենք, որ ԱԺ-ում, անդրադառնալով Արման Թաթոյանի գործունեությանը, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Մարիա Կարապետյանը նշել էր, թե հանրության հանդեպ մեդիատեռոր է իրականացրել, ինչին նպաստել են նաև Թաթոյանի որոշ հայտարարություններ։ Դրան հաջորդել էր նաև Թաթոյանի արձագանքը։Նա ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց, որ պատգամավորի ելույթը վիրավորական էր ու բացահայտ մանիպուլյատիվ, որով փորձ էր արվում նսեմացնել ՄԻՊ-ի աշխատանքը։

Спикер парламента выражал свое несогласие или недовольство: Арман Татоян
Защитник прав человека Армении Арман Татоян в эфире Общественной телекомпании коснулся инцидента, произошедшего на днях в парламенте, когда после его реакции на критику выступавшей от имени фракции "Мой шаг" Марии Карапетян спикер парламента Арарат Мирзоян попытался прояснить ситуацию, передает news.am.
"У меня нет желания касаться этого вопроса. Председатель парламента выражал свое несогласие или недовольство, и я сказал, что речи депутатов и весь процесс в целом зависели от заявления от имени фракции. Оказалось, что положительной была лишь завеса, а реальная позиция власти была совершенно иной", — заявил Татоян.
Татоян прокомментировал и замечание о том, что омбудсмена хвалит лишь оппозиция, поскольку ЗПЧ не замечает направленных на свержение конституционного строя действий оппозиционеров, которые вламываются в правительственные здания и все крушат и ломают. Он в частности отметил: "Эдмон Марукян и его фракция — оппозиция, и они говорили положительные слова. Они что врывались в здание правительства? Не обобщайте! Вы говорите, оппозиция? Что Эдмон Марукян вошел в здание правительства, или успокаивал протестующих?"
Напомним, что в НС, выступая по итогам обсуждений деятельности ЗПЧ от имени фракции правящего блока "Мой шаг" Мария Карапетян заявила, что в послевоенный период в отношении общества проводился информационный террор, которому способствовали и определенные заявления Татояна. ЗПЧ в своем заключительном слове отреагировал на обвинения депутата правящего блока. С трибуны парламента он заявил, что выступление депутата было оскорбительным, а целью было принизить заботу ЗПЧ.